Yen, Japonya’daki Altın Hafta tatilleri öncesinde traderların riskli pozisyonlarını azaltmasıyla dolar karşısında yükseldi.

Döviz piyasaları Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) faizleri düşük izmir
tutma taahhüdünden fazla etkilenmedi.

Dolar/yen paritesi Çarşamba günü 112.40’a kadar yükselerek 2019 zirvesini tazelemesinin ardından Perşembe günkü işlemlerde yüzde 0.3 düşerek 111.85 seviyesinden işlem gördü.

Japonya finans piyasalarının Cumartesi gününden itibaren on gün kapalı olacak olması nedeniyle yatırımcılar Ocak ayında görülen ani düşüşün (flash crash) tekrar etmesi durumuna karşı riskini azaltmak istiyor.

Singapur’da IG Asia Ltd. piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Uzun tatil dönemi öncesinde piyasada temkinli duruş var. Dolar/yende geçen birkaç haftada yükseliş görmemizin ardından bugün bir miktar kar realizasyonu olabilir.” dedi.

BOJ Perşembe günü parasal teşvikte değişikliğe gitmedi ve faizleri en azından 2020 ilkbaharına kadar aşırı düşük seviyede tutma vaadinde bulundu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.5 tırmanmasının ardından yeni işlem gününde yüzde 0.1 yükseldi. ABD 10 yıllıklarının faizi yüzde 2.52’de tutundu.

Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

9 hisse MSCI Endeksi’ne dahil edildi

MSCI Small Caps Türkiye Endeksi’ne 9 hisse eklendi, 3 hisse Endeks dışında…

Türkiye’de 10 yılda 25 havzadan 20’sinde su varlığı azalırken 5’inde arttı

Türkiye’de son 10 yılda küresel ısınma, iklim değişikliği ve yağış rejimlerindeki farklılıklar başta olmak üzere çeşitli nedenlerle 25 havzadan 20’sinde su varlığı azalırken 5’inde artış gerçekleşti.

Elektrikli araçlar için Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde değişiklik

Elektrikli araç kullanıcılarına yönelik şarj ağı işletmecilerinin ağlarına yeni bir istasyon eklemek istemesi halinde gereken iş yeri açma ve çalışma ruhsatının, en geç 31 Temmuz 2023 tarihine kadar EPDK’ye sunulması gerekecek.

Brent petrolün varil fiyatı 94,97 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 94,97 dolardan işlem görüyor.