Varlık Fonundan Sıfır Faizli Kredi…
Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili Himmet Karadağ, fonda bulunan varlıklar ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldığını açıkladı. 
Atıl durumdaki arsalar ve uzun vadeli alacaklar nakde çevrilecek. Fon yatırımcıya sıfır faiz ile finansman sağlayacak

 

Türkiye Varlık Fonunun ekonomik büyümeye yaklaşık yılda %1,5 katkı yapması beklenirken dünyanın önde gelen varlık yönetimi şirket ve fonlarına da iyi bir örnek oldu. Fon dinamik  portföy yönetimi yapabilmesi için atıl arsa, araziler ve uzun vadeli alacaklar da nakde çevrilecek. Yurtdışı dövizle sağlanacak finansmanın büyüklüğü varlıkların değerine göre belirlenecek. Ayrıca fon nitelikli yatırımlar için %0 kadar inen maliyetlerle finansman olacak.
KREDİ ALMADIK, İPOTEK ETMEDİK

Yaklaşık 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan Türkiye Varlık Fonu, Meclis gündemine taşınan konuların başında geliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, fonda mucizevî bir değnek olmadığını belirterek, zamanla mesafe kat edileceğinin altını çizdi. Sabah’ta yer alan habere göre fonun kredi kullandığı, bazı bakanlık ve genel müdürlük topraklarının ipotek edildiğine yönelik sorulara yanıt veren Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ ise fonun kurulduğu günden bu yana herhangi bir kredi kullanmadığının altını çizdi.

TVF Başkanvekili Karadağ, Türkiye Varlık Fonu’nun varlıkların satılması, teminat verilmesi, ipotek edilmesi, rehin ve kefalet gösterilmesi yönünde alınmış herhangi bir kararının bulunmadığını belirtti. Karadağ, fon üzerinden atıl duran varlıkların teminat olarak kullanılmasının önemli bir ekonomik fayda ve maliyetlerde tasarruf sağlayacağını da kaydetti.
HEDEF 200 MİLYAR DOLAR

Karadağ, önümüzdeki 6 ayda yoğun bir çalışma yürüteceklerini belirterek, fonun büyüklüğünün 200 milyar dolara ulaşacağını kaydetti. Varlık Fonu’nun daha düşük maliyetle kaynak yaratacağını belirten Karadağ, devredilen varlıkların değerleme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Karadağ, varlık fonlarının, ülkelere orta ve uzun vadeli yatırımlarının finansmanına yönelik daha düşük maliyetle kaynak yaratmanın bir yolu olduğunu ifade etti.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail