Türkiye İlk 10a Uçuyor!

Dünyanın en büyük hava yolu pazarına sahip olan ABD’nin sektör liderliği tehlikede!
İlk sıraya, yakın bir zamanda Çin’in oturması beklenirken, Türkiye ise 20 yıl içerisinde ilk 10’a aday.

Uluslararası Hava Yolu Taşımacıları Birliği’nin (IATA) tahminlerine göre, hava yolu taşımacılığının merkezi Doğu’ya doğru kayması bekleniyor. Yolcu sayısında ise, global düzeyde büyük bir artış bekleniyor. Bu yıl 4 milyar olan yolcu sayısı 2036 yılında yaklaşık iki kat artışla 7.8 milyar yolcuya çıkacak.

2022’DE ÇİN LİDERLİĞE OTURACAK

IATA, önümüzdeki 20 yılda uçağa ilk kez binecek kişilerin yarısının Asya’da yaşayacağını öngörüyor. Kurum, önümüzdeki 20 yılda sektörde önemli değişiklikler yaşanacağını düşünürken, 5 yıllık süreçte çok daha çarpıcı hareketler öngörüyor.

Buna göre Çin, önceki tahminlerden iki yıl daha erken, yani 2022 yılına kadar dünyanın en büyük havayolu pazarı unvanını ABD’den alacak.

IATA BAŞKANI: “HÜKÜMETLER HAVACILIĞIN DEĞERİNİ KABUL ETMELİ”

2016 yılına kadarki dönemde ABD 710 milyon yolcu ile en büyük iç pazar olma özelliğini koruyacak. 2016’da ABD bağlantılı uluslar arası yolcu trafiği 223 milyona ulaşacak. IATA’ya göre ABD iç pazar olarak güçlü bir yapıya sahip olmakla beraber, öngörü döneminde ülke içi yolcu sayısı yüzde 2.6 ve uluslararası trafik de yüzde 4.3 düzeyinde büyüme gösterecek, ancak bu oranlar toplam endüstri büyümesinin altında kalacak.

IATA Başkanı Tony Tyler, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Mevcut ekonomik belirsizlik ortamına karşın beklenen yolcu talebi güçlü kalmaya devam edecek. Bu küresel ekonomi için iyi bir haber. Büyüyen hava trafiği istihdam yaratma anlamına gelirken, endüstrideki bu gelişme tüm ülkelerde ekonomik büyümeyi de destekleyecek. Ancak bu durumdan fayda üretebilmenin yolu hükümetlerin havacılık endüstrisinin değerini kabul ederek buna uygun yenilikçi uygulamaları teşvik etmekten, başarıyı ve yatırımları cezalandırmayacak vergi rejimlerini uygulayacak politikalardan geçmektedir. Küresel olarak havacılık endüstrisinin 57 milyon kişiye istihdam sağladığı ve 2.2 trilyon dolarlık bir ekonomik aktivite yarattığı bilinmelidir.” IATA dünyada Thy dahil toplam 240 havayolu şirketini çatısı altında topluyor.
ÖNE ÇIKAN TAHMİNLER

-2011 yılında 1.11 milyar olan uluslararası yolcu sayısı 2016 yılında 1.45 milyar kişiye çıkacak.

-Uluslararası yolcu trafiğinde en hızlı büyüyen 10 ülkenin beşi Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan (BDT) olacak. Kazakistan yüzde 20.3 artışla ilk sırada yer alacak.

-Sayısal bazda 2016’da en fazla uluslar arası yolcu 223.1 milyon kişi ile ABD’de olurken, bu ülkeyi 200.8 milyon kişi ile Birleşik Krallık, 172.9 milyon yolcu ile de Almanya izleyecek.

2016 yılında iç pazardaki yolcu sayısı 1.72 milyar kişiden 2016 yılında 2.21 milyar kişiye yükselecek. Kazakistan yüzde 22.5’lik oranla yurtiçi uçuş kategorisinde de en yüksek artışı sağlayan ülke olacak. Hindistan yurtiçi uçuşlarda yüzde 13.1 ile ikinci sırada, Çin de yüzde 10.1 ile de üçüncü en yüksek artışı sağlayan ülkeler olacak.

-2016 yılına gelindiğinde yolcu sayısında iç pazar büyüklüğü itibariyle en büyük beş ülke 710.2 milyon yolcu ile ABD, 415 milyon ile Çin, 118.9 milyon ile Brezilya, 107.2 milyon ile Hindistan ve 93.2 milyon ile Japonya olacak.

TÜRKİYE DE LİSTEYE GİRİYOR

Avrupa’nın etkisi azalmaya devam ederken Tayland ve Türkiye’nin önümüzdeki 20 yılda en büyük 10 pazar arasında girmesi bekleniyor. Fransa ve İtalya ise 11 ve 12’inciliğe gerileyecek.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail