Reuters anketi: TCMB ne kadar faiz artıracak?

Merkez Bankasından Dolara Bir Hamle Daha

Son enflasyon verisinin ardından yaptığı açıklamada faiz artırım sinyali veren Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 200 ile 725 baz puan arasında değişen bir oranda artırması bekleniyor.

Reuters’ın 11 kurumun katılımı ile yaptığı ankette tahminler geniş bir bantta değişiklik gösterirken, beklentilerin yoğunlaştığı bir oran bulunmuyor. Buna göre bir katılımcı Eylül’de 225 baz puan, iki katılımcı 300 baz puan, bir katılımcı 325 baz puan, iki katılımcı 425 baz puan, iki katılımcı 500 baz puan, bir katılımcı 575 baz puan, bir katılımcı 650 baz puan, bir katılımcı ise 725 baz puan artış bekliyor.

QNB Finansbank Başekonomisti Burak Kanlı, “TCMB’nin politika faizini 575 baz puan artırarak yüzde 23.5’e çıkarmasını ve tüm fonlamayı bu orandan yapmasını bekliyorum” dedi.

Temmuz ayından bu yana Türkiye’nin risk priminin yaklaşık 220 baz puan, enflasyonun ise Eylül ayı enflasyon beklentisi göz önüne alındığında 3.5 puan arttığına dikkat çeken Kanlı, TCMB’nin bunları göz önünde bulundurarak toplamı kadar artışa gideceğini düşündüğünü söyledi.

PPK’da 500 baz puan ve üstü miktarda artışın TL’yi tekrar 6 ve hatta bir miktar altına getireceğini düşünen Kanlı, “Zira, bu artış TL üzerindeki TCMB kaynaklı risk primini ve paniği ortadan kaldıracaktır. Ancak bunun altındaki artışlar, ilk etapta TL’de değer kazancına yol açacak olsa da orta vadede TL’nin kırılganlığını ortadan kaldırmayacaktır. Hele ki, yeni politika faizinin yüzde 22’nin altında kalması yeni bir panik dalgasının yaşanmasına sebep olabilir” dedi.

TL dolar karşısında yılbaşından bu yana yüzde 47.5 değer kaybederken, tüketici fiyatları Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 17.9 ile 2003 bazlı serinin yeni zirvesine ulaştı. Enflasyon verisinin hemen ardından TCMB 13 Eylül’deki PPK toplantısında faiz artışı yapılacağı sinyali olarak algılanan bir açıklama yaptı.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamada son dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği belirtilerek, “Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir. Son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da aynı gün Reuters da yer alan söyleşisinde yaşanan maliyet şokları sonrasında ithal fiyatlarındaki artışlar nedeniyle kısa vadede enflasyonda geçici artışların normal olduğunu belirterek, gelinen seviyelerin enflasyonla topyekûn mücadele gerektirdiğini söyledi.

Albayrak, “Enflasyon görünümünü etkileyen bütün parametreler değerlendirilerek para politikası çerçevesinde gereken tedbirlerin alınacağından eminiz. Para politikasının hareket alanını genişletecek mali ve yapısal düzenlemeler bu sürece destek verecektir. Özetle, para politikası fiyat istikrarı hedefi çerçevesinde şekillenmeye devam edecektir” dedi.

Analistler reel faizleri tekrar pozitif alana çekmek ve piyasalara güven telkin etmek için 1,000 baz puana varan oldukça yüklü faiz artırımı yapılması gerektiğine dikkat çekerken; buna karşılık TCMB’den daha temkinli bir faiz artışı bekleniyordu.

Dolar/TL TCMB’nin faiz artış sinyali verdiği açıklamasına ilk etapta hızlı bir tepki vermedi ancak sonraki günlerde kademeli bir şekilde geriledi ve son dönemde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasını durdurdu.

TCMB 13 Ağustos’tan bu yana yüzde 17.75 seviyesinden fonlama yaptığı haftalık repo ihalelerini açmayarak bankaları yüzde 19.25 seviyesindeki faiz koridorunun üst bandına yönlendiriyor.

 

 

(Haberi yazan Behiye Selin Taner, Redaksiyon Birsen Altaylı)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail