Kuzey Irak gerilimi doların ateşini yükseltti!


Kuzey Irak’taki referandum kararı ile yükselen dolar bu sabah 3.48’in üzerinde işlem görüyor. Euro ise 4.20 sınırına yaklaşıyor.

ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü sonuçlanacak toplantısı öncesi dolarda güçlenme EM para birimlerinde değer kaybına neden olurken, TSK’nın Silopi/Habur bölgesinde tatbikat başlatıldığını duyurmasının Kuzey Irak’ta gelecek hafta yapılacak referandum öncesi jeopolitik riskleri artırmasıyla TL dün en çok değer kaybeden para birimi oldu. Dolar/TL bu sabah saat 08:24’te 3.4861/3.4872’den işlem görüyor. euro/TL ise 4.20’ye yaklaştı. Sabah saat 08:26’da euro/TL 4.1783/4.1801’den işlem görüyor.

GÖZLER HEM İÇTE HEM DE DIŞTA

Piyasanın bu hafta gündemindeki ana konular Çarşamba günü sonuçlanacak olan Fed toplantısı, siyasi tarafta ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesi ile 25 Eylül’de yapılacak olan Kuzey Irak referandumu olacak. TSK’dan yapılan açıklamada, Silopi/Habur bölgesindeki tatbikatla eş zamanlı olarak terörle mücadele kapsamında sınır bölgesinde operasyonların icrasına devam edildiği belirtildi. Bir analist, “Bazı gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolar karşısında değer kaybı var ancak TL en çok kaybeden para birimi konumunda. Bunda da tatbikat haberi etkili oldu” dedi ve şöyle devam etti:
“Açıklama piyasada ‘Kuzey Irak’a bir askeri harekat/operasyon olur mu’ endişesi yarattı. Öte yandan global bazda geçen hafta başlayan hareket sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın vergi paketini geçirilebilecek olması, ABD tahvil faizindeki yüksek seyrin önceki haftalara göre devam etmesi doların güçlü olmasına neden oluyor” tespitinde bulunuldu.Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail