Katar’ın Türkiye’ye Yatırım Kararı Alması BAE, Mısır ve S. Arabistan’nı Çılgına Çevirdi
Katar’ın, Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım yapma kararı almasının ardından, Arap ülkelerinin medyasından Türkiye ve Katar aleyhinde skandal yorumlar yapıldı.

Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması bazı Arap ülkerin medyasında skandal yorumlara neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ile Beştepe’de bir araya geldi. Görüşmenin ardından Katar, Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı.

Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım yapacağını açıklaması Arap medyasında çirkin neden oldu. Mısır, Suudi Arabistan ve BAE ABD’ye destek verirken, Katar-Türkiye yakınlaşmasından rahatsızlık duydu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yayın yapan Al İttihad gazetesi, ‘Katar Emiri Tamim halkının 15 milyar dolarlık parasıyla Türkiye’yi tatmin etmeye çalışıyor’ başlığını kullandı.

Gazete, Katar’ın Ankara’nın zayıflayan ekonomisi karşısında sessiz kalması nedeniyle, Türkiye’de Katar’ın ‘nankörlüğü’ hakkında kampanya başlatıldığını, bunun üzerine Katar’ın Türkiye’yi kurtarmak için ‘aceleyle’ harekete geçtiğini yazdı.

Suudi Arabistan gazetesi Al-Eqtisadiya, ‘Doha Ankara’nın eleştirilerine boyun eğmek zorunda kaldı’ başlıklı makalesinde ‘4 ülkenin boykotu sonucu büyük ekonomik zarara uğrayarak felaket bir kriz yaşayan Katar, Türk medyasındaki eleştirilere boyun eğdi ve Türkiye’ye yatırım yardımında bulunmaya karar verdi’ ifadeleri yer aldı.

Mısır’ın liberal gazetelerinden Al-Wafad’a yazan Magdy Sarhan da Katar’ı ‘ABD ile yaşadığı krizde Erdoğan rejimine utanmadan yapılan bu yardımı yaptı’ ifadesini kullandı ve Türk lirasının çöküşünü engellemek için ülkeye döviz pompalandığını belirtti.

Sarhan, Katar Emiri Es-Sani’nin tek arzusunun Türkiye tarafından korunmak olduğunu da yazdı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail