Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın dün yapmış olduğu vergi düzenlemelerine dair açıklamalardan sonra detaylar gelmeye başladı.

Bu detaylardan biri de internetten alınan verginin de arttırılacağı oldu.

Dün yapılan basın toplantısında başta MTV yani motorlu taşıtlar vergisi olmak üzere, emlaktan şans oyunlarına kadar çeşitli alanlarda alınan vergilerde düzenleme ve zamları duyurmuştu. Bakan Ağbal bütün değişiklikleri torba yasa tasarısının içinde olacağını da belirtmişti. Bugün TBMM’ye sunulan torba yasada internetten alınan vergide de artışa gidileceğine dair bilgi yer aldı.
Henüz kanunlaşmayan tasarıya göre, bugüne kadar %5, 15 ve 25 gibi farklı oranlarda alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) tek bir oranda sabitlenecek ve ÖİV’ye tabi olan tüm hizmetlerden % 7,5 oranında vergi alınacak.
Şu an cep telefonlarından alınan ÖİV %25, sabit telefon görüşmelerinden %15, internetten ise %5 oranında. Cep Telefonunda bu tasarıya göre cep telefonunda yaklaşık %70’e yakın, sabitte %50 indirim yapılırken internetten alınan verdi %50 arttırılmış oldu.

Yeni düzenlemede yurt dışında cep telefonu aboneliklerinin kullanımına yönelik de değişiklik yapıldı ve GSM şirketlerinin kullanıcılarından roaming adı altında yurt dışında kullanım bedeli olarak aldıkları ekstra ödemeden kesilen KDV ve ÖİV kaldırıldı. Bunlarla birlikte internet üzerinden ticaret yapanların Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunması zorunlu hale getirildi ve internet ticaretinin de vergilendirilmesinin yolu açıldı.

Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

9 hisse MSCI Endeksi’ne dahil edildi

MSCI Small Caps Türkiye Endeksi’ne 9 hisse eklendi, 3 hisse Endeks dışında…

Türkiye’de 10 yılda 25 havzadan 20’sinde su varlığı azalırken 5’inde arttı

Türkiye’de son 10 yılda küresel ısınma, iklim değişikliği ve yağış rejimlerindeki farklılıklar başta olmak üzere çeşitli nedenlerle 25 havzadan 20’sinde su varlığı azalırken 5’inde artış gerçekleşti.

Elektrikli araçlar için Şarj Hizmeti Yönetmeliğinde değişiklik

Elektrikli araç kullanıcılarına yönelik şarj ağı işletmecilerinin ağlarına yeni bir istasyon eklemek istemesi halinde gereken iş yeri açma ve çalışma ruhsatının, en geç 31 Temmuz 2023 tarihine kadar EPDK’ye sunulması gerekecek.

Brent petrolün varil fiyatı 94,97 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 94,97 dolardan işlem görüyor.