İçişleri Bakanlığı’ndan 346 hesaba soruşturma
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ekonomik saldırılara hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile ekonomik güvenliği tehdit içeren kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Aynı şekilde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da “ekonomik güvenliği tehdit eden eylemlerde bulunan kişi ve sosyal medya hesapları” ile ilgili soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada “Sosyal medyada dolar kur yükselişini provoke edici paylaşım yapan 346 hesap tespit edilmiş, adli tahkikata başlanmıştır” ifadesini kullandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ekonomik saldırılara hizmet eder mahiyetteki her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile ekonomik güvenliği tehdit içeren kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik; 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki güçler tarafından gerçekleştirilen, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve ekonomik güvenliği hedef alan ekonomik saldırılar kapsamında; bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber, yazılı ve görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte ekonomik güvenliği tehdit içeren eylemlerde bulunan kişi ya da kişiler hakkında, Türk Ceza Kanunu, Bankacılık Kanunu, SPK mevzuatı ve ilgili kanun maddeleri uyarınca soruşturma başlatılmıştır.”

Ankara’da da soruşturma yürütülecek

İstanbul’un ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamda, “ekonomik güvenliği tehdit eden eylemlerde bulunan kişi ve sosyal medya hesapları ile ilgili soruşturma başlatıldı” ifadesine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan paylaşımda, “Sosyal medyada dolar kur yükselişini provoke edici paylaşım yapan 346 hesap tespit edilmiş, adli tahkikata başlanmıştır” ifadesi kullanıldı.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail