Gündem yoğun, kur 3.56’nın üzerinde


Küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle TL’de baskı sürüyor. Bugün yurtiçinde OVP beklenirken, ABD’de vergi reform taslağı açıklanacak.

Küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmelerle son iki haftada 3.40’lı seviyelerden 3.55’li seviyelere gelen dolar/TL’de yukarı yönlü hareket isteği devam ediyor. Bugün 3.5670 seviyesine kadar yükselen kur saat 10:30 itibariyle 3.5630 seviyesinde yer aldı.
“Türkiye, para yöneticilerinin gözünde küresel faizler ve dolar endeksi düştükçe satın alınan, yükseldikçe satılan bir varlık” diyen TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, Türk Lirası varlıkların negatif ayrışma içinde olduğunu, 2 yıllık ABD tahvil faizinin gidişatının dolar/TL’de 3,59 direncini gündeme getirebileceğini söyledi.

YELLEN ‘ŞAHİN’ TONDA KONUŞTU

Küresel piyasalarda dolar Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz artışlarına devam edilmesi gerektiği açıklamasından destek buldu. Fed Başkanı Yellen geçen haftaki faiz kararının ardından yaptığı ilk konuşmada ‘şahin’ tondan mesajlar verdi. Yellen “Enflasyon yüzde 2’ye ulaşana kadar para politikasında değişiklik yapmamak ihtiyatlı olmayacaktır” dedi.

GÖZLER ABD’DEKİ ‘VERGİ REFORMU’NDA

Öte yandan Beyaz Saray ve Kongre’deki Cumhuriyetçiler bugün vergi reform taslaklarını açıklayacak. Taslak Kongre’den geçebilirse, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana elde ettiği ilk yasama zaferi olacak.

BORSA SATIŞ AĞIRLIKLI

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise dünkü kapanış seviyesine göre anlamlı bir değişim göstermeden 103.933 puandan yatay açıldı. Açılış sonrasında satışların ağır bastığı endekste en düşük 103.170 seviyesi görüldü.Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail