FED Faiz Kararını Açıkladı
Uluslararası piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı sona erdi. Yapılan açıklamaya göre FED faizleri sabit tuttu. Gün içerisinde en yüksek 3.8335 seviyesini gören dolar, Fed’e dakikalar kala 3,81 seviyesine geriledi. Açıklama sonrası ise dolar 3,8207’ye yükseldi.

Fed, 21 Eylül’de yapılan bir önceki toplantısında da faizleri değiştirmemiş ve sabit bırakmıştı. Önümüzdeki ay yapılacak toplantıda ise faizlerin çeyrek puan artırılabileceği belirtiliyor.

Oy birliği ile alınan karara göre FED, bugünkü toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 1.00 – yüzde 1.25 bandında tuttu.

FED, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, ekonomik faaliyetin fırtınalara rağmen, sağlam bir hızda devam ettiğini kaydetti.

Gıda ve enerji dışındaki enflasyon kalemlerinin yumuşak kalmaya devam ettiğini kaydeden FED, fırtınaların muhtemelen ekonominin orta vadeli gidişatını değiştirmeyeceğini de belirtti.
Fed, işgücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ve işsizlik oranının düştüğünü kaydetti ve harcamaların ılımlı bir hızda arttığını ve yatırımların yukarı yönde hareket ettiğini ifade etti.

Piyasa bazlı enflasyon göstergelerinin halen düşük olduğunu tekrarlayan Fed, enflasyonun orta vadede yüzde 2 civarında istikrar kazanmasını beklediğini bir kez daha vurguladı.

Fed, ekonominin kademeli faiz artırımlarını garanti edecek bir yönde evrilmesini beklediğini belirtti

SENE İÇERİSİNDE İKİ KEZ ARTIRDI

Fed, en son faiz artırımını Temmuz ayında gerçekleştirmiş ve faizler çeyrek puan yükseltmişti. Böylece sene içinde ikinci kez artırımı yapmıştı.

Son 15 ay içerisinde ise, toplam 4 faiz artışı yapıldı.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail