FCA Grubu’nun Efsane CEO’su Sergio Marchionne Hayatını Kaybetti
Uluslararası haber ajansı AFP, Fiat Chrysler (FCA) Grubu’nun efsane CEO’su Sergio Marchionne’nin öldüğünü duyurdu. Konu ile ilgili Exor Holding şirketinden açıklama yapıldı.

Gelecek yıl Nisan ayında görevi bırakmayı planlayan Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, yakalandığı akciğer kanserine yenik düştü.

PIHTI ATMASI SONUCU BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ

FCA CEO’su efsane isim Sergio Marchionne geçtiğimiz hafta hastaneye kaldırılmış ve ciddi bir rahatsızlık geçirdiği doğrulanmıştı. Bu hafta başında ise Marchionne’nin yerine Mike Manley atanmıştı. Marchionne doku kanseri tedavisi geçiriyordu ve bir ameliyatın ardından pıhtı atması sonucu beyin ölümü gerçekleşti. 66 yaşında olan Sergio Marchionne’nin durumu tahmin edilenden daha kötü durumdaydı ve bitkisel hayata girdiği bugün açıklandı.

Sergio Marchionne, Fiat Chrysler Automobiles ile Ferrari’nin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olan İtalyan-Kanadalı iş adamı. Marchionne, aynı zamanda CNH Industrial ve Maserati’nin de yönetim kurulu başkanıdır.

1952 yılının Haziran ayında İtalya’da doğan Sergio Marchionne aslına bakarsanız otomotiv endüstrisine gelmiş olan en önemli kişilerden biri. 13 yaşında Kanada’ya ailesiyle birlikte göçen Marchionne kariyerine 1983 ve 1985 yıllarında hesap ve vergi uzmanı olarak Deloitte & Touche’da başladı sonrasında Lawson Mardon Group’ta kurumsal gelişim direktörlüğüne 1985 ve 1988 getirildi.

Gelecek yıl Nisan ayında görevi bırakmayı planlayan Fiat Chrysler Grubu’nun (FCA) CEO’su Sergio Marchionne, yakalandığı akciğer kanserine yenik düştü.

Tüm bu gelişmelerin ardından CEO ve Genel Md. 2000-2001 yıllarında gerçekleştirdi ve 2002 yılında da Başkan pozisyonuna geçti.

Chrysler markasının başına geçmeden önce SGS S.A. şirketinde de CEO ve Genel Md.’lük görevini yerine getiren Marchionne, 2009 yılında borç içerisinde olan Chrysler markasına CEO olarak geldi.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail