Bayram Bitti ve O 2 Hisse Brüt Takastan Çıktı….

Borsa İstanbul tarafından piyasa dolandırıcılığı ve bilgi suistimalinin önlenmesi amacıyla 24.03.2017 de brüt takasa alınan Alcatel Lucent Teletaş Telekomünikasyon AŞ (ALCTL) ile Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (AVGYO) için 26.06.2017’de sona erdi. Ramazan Bayramı sebebi ile bu tarihte işlem göremeyen ALCTL ile AVGYO ilk iş günü olan 28.06.2017’de Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak.

23.06.2017 kapanış verilerine göre en son ALCTL 11.51 TL, AVGYO 5,30 TL’den işlem görmüşlerdi.

 

Brüt Takas Nedir?

Borsa İstanbul Brüt Takas uygulamasını şöyle açıklamaktadır;

 

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) tarafından aracı kurumların, gün boyunca gerçekleştirilen işlemlerinde, pay ve toplam TL olarak netleştirme yapılmaktadır. Bu çerçevede, aynı tarihte bir payda hem satış hem de alış işlemi yapan aracı kuruluş, satış toplamı alış toplamına mahsup edilerek çıkan net bakiyeye göre söz konusu pay üzerinden takasa borçlandırılmakta veya alacaklandırılmaktadır. Diğer yandan, tüm paylardaki alış veya satışlarının bedelleri ise genel olarak netleştirilmekte ve aracı kuruluşun alış tutarları fazla ise aracı kuruluş takasa nakit borçlu, satış tutarları fazla ise takastan nakit alacaklı olmaktadır. Netleştirme uygulaması sayesinde bir payda gün içerisinde alım satım gerçekleştiren bir yatırımcı sadece gerçekleştirdiği alım veya satım sonucundaki net fark miktarı kadar teslim yükümlülüğüne tabi olmaktadır.

Takasbank tarafından netleştirme uygulaması kaldırılan paylarda brüt takas uygulaması yapılmakta, aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacakları Takasbank tarafından takas süresinden sonra dağıtılmaktadır. Brüt takas uygulaması kapsamına alınan paylarda alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail