ATB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz: Enflasyonla mücadelede kamuyu tek başına bırakamayız
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz, enflasyonla mücadelede kamunun tek başına bırakılmaması gerektiğini belirterek, “Özel sektör ve kamu omuz omuza verdiğimizde bu zorlu süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz.” dedi.

 

Ankara Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, yazılı açıklamasında, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında yapılan açıklamaları desteklediklerini ve önemli bulduklarını bildirdi.

Omuz omuza bu zorlu sürecin geride bırakılacağını ifade eden Yavuz, Türkiye’nin ekonomik olarak birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini vurguladı.

Yavuz, 2002’den bu yana mali ve siyasi istikrarla gelen tek haneli enflasyonun, son dönemde yaşanan spekülatif ve manipülatif kur ataklarıyla hızla yükseldiğine işaret ederek, “Biz bu dönemleri daha önce de yaşadık. Biliyoruz ki Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır, ekonomimiz şoklara dayanıklıdır. Açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında en kısa zamanda enflasyonun tekrar tek haneli rakamlara geleceğine dair şüphemiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.
“Hepimizin elini taşın altına koyması önemli”

Yüksek enflasyonun hem vatandaşları hem de artan girdi maliyetleri nedeniyle firmaları olumsuz etkilediğini belirten Yavuz, şunları kaydetti:

“Enflasyonla mücadelede kamuyu tek başına bırakamayız. Hepimizin elini taşın altına koyması önemli. Özel sektör ve kamu omuz omuza verdiğimizde bu zorlu süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz.”

“Sanayiciler olarak mesajı aldık, mücadelede biz de varız”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Nedret Yener de, yazılı açıklamasında, enflasyonun kalıcı olarak düşmesi için sorumluluk almaya hazır olduklarını bildirdi.

Söz konusu programı, enflasyonun kalıcı sorun olmaktan çıkarılması yönünde atılmış önemli bir adım olarak nitelendiren Yener, “Fiyatlarda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırmaya, dengelemeyi sağlamaya yönelik atılan tüm adımlara en güçlü şekilde destek olacağız. Sanayiciler olarak mesajı aldık, mücadelede biz de varız.” ifadesini kullandı.

“Topyekun mücadele için daha fazla geç kalamayız”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih Allıoğlu da Ankaralı genç girişimcilerin Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na tam destek vereceğini bildirdi.

Yüksek enflasyonun ekonomideki en büyük tehdit olduğuna dikkati çeken Allıoğlu, “Enflasyon ne yazık ki ülkemizin nitelikli büyümesini, gelişmesini, ekonomimizin dinamizmini sekteye uğratmaktadır. Uzun yıllar tek haneli olarak seyreden enflasyonun yeniden ekonomimiz için tehdit haline gelmesi kaygı vericidir ve mutlaka önüne geçilmelidir. Bugün yeniden bir enflasyon tehdidiyle karşı karşıyayız ve topyekun mücadele için daha fazla geç kalamayız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Krizden istifade etmek isteyenlere manidar bir cevap olacaktır”

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus da perakende, tekstil, gıda, bankacılık gibi sektörlerde yıl sonuna kadar uygulanacak yüzde 10 indirim kararını desteklediklerini belirtti.

İndirim kararının büyük bir manevi değeri olduğunu vurgulayan Çelikus, “Ülkesini seven, fedakarlığa hazır yüzlerce ticaret erbabının olduğu vatanımızda insanların kendi istek ve arzularıyla indirim yapmaları, krizden istifade etmek isteyenlere manidar bir cevap olacaktır. Bu konuda biz de ESDER olarak inisiyatif alarak, üyelerimizin kampanyaya katılacaklarını ilan ediyoruz.” ifadesini kullandı.

 

 

 

Kaynak: AA

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail