Temettü hisselerinde yatırımcı psikolojisi
Öncelikle Temettü nedir kısaca?
Hissesini aldığınız, yatırım yaptığınız, yani bir nevi ufak çapta ortağı olduğunuz firmanın dağıttığı kâr payıdır. Temettü tarihinde sahip olduğunuz hisse adedinize göre dağıtılır.
Peki temettü emekliliği sistemi (TES) diye birşeyden söz ediyorlar, o ne?
Düzenli temettü veren hisse, düzenli kar eden istikrarlı firma demektir. Haliyle fiyatına da yansıyacak bu, temettüsüne de. Bu mantıkla, fiyatına bakmadan kumbaraya para atar gibi haftalık yada aylık düzenli hisse biriktirenler var. Bu birikim şekline Temettü Emekliliği Sistemi (TES) deniliyor. Ama BES ile karıştırmayın sakın 🙂 Arasında dağlar kadar fark var.

Temettü tarihi yaklaşırken…

Tüyo avcısı: Elbette ki temettü tarihinin ne zaman olduğunu, takip dahi etmemiştir. Zaten büyük ihtimalle temettü nedir, onu da merakta etmemiştir. Tüyo peşinde koşmakla meşguldür. “Ağa”sı onu -bu sene- kesin zengin edecektir verdiği ultimatomlarla. Geçen hafta tavan-tavan yapan hissesiyle sarhoştur. Öyle ya “Ağa” nın bi parmak bal çalması lazımdır küçük yatırımcının ağzına.

Bilgisiz küçük yatırımcı:  Twitter’dan xyz hisse yarın-öbür gün temettü verecekmiş yazısını okur, temettü alabilmek için en az 1 gün önceden hissede olması gerektiğini twitter üstadlarından veya google amcadan öğrenir. Temettü ye 1-2 gün kala hisseden alır. Keyiflidir, ilk defa trink para kar payı alacaktır.

Bilge küçük yatırımcı: Temettünün ne olduğunu, temettü veren firmanın sağlam olduğunu bilir. Elindeki hissenin temettüsü varsa, tarihinden haberdardır çoğunlukla. Temettü tarihine 1-2 gün kala almaz, en az birkaç haftadır hisseyi takiptedir.
TES yatırımcısı:  Hisseyi kumbara usulü biriktiriyordur zaten. Temettü tarihine doğru ellerini ovuşturmaya başlar. Temettü hesabına yatınca kaç lot arttıracağını hesaplar, gülümser ve arkasına yaslanır.
Akıllı yatırımcı:  Biraz daha fazla şeyin farkındadır. Temettüden kesilecek %15 stopajı hiç sevmez mesela. Temettüye birkaç gün kala hisseyi güzel bi noktadan satmaya bakar. Ne de olsa al-sat komisyonu %15den çok çok daha az.

Temettü günü…
Tüyo avcısı:  Temettü nedeniyle olan düşüşü gerçek sandığı için, hissede olanlara acıyan gözlerle bakar. Belki, biraz ukalalık da eder. Sağlam kağıt diyordunuz nooldu, benim “Ağam” biliyor bu işi der 🙂
Bilgisiz küçük yatırımcı-1:  Yahu noldu ya, niye düştü bu şimdi sabah sabah! Eee, nerde benim kar payım? Hemen geçen gün bilgi aldığı twitter üstadına, saygıda kusur etmeden mesaj atar sorar. Kar payının hesabına 2 gün sonra yatacağını, bu fiyat düşüşünün normal olduğunu öğrenir, biraz sinir olur. Bir yandan da, ekrandaki eksi rakamı görür ama, aslında zarar etmediğini kendine telkin eder. Baktı biraz daha düşüyor, iyice sinirlenip satar. Bir daha temettü hissesiyle falan uğraşmayacaktır.
Bilgisiz küçük yatırımcı-2:  Kesin kötü bi haber geldi (temettüden haberi yok) baksana gümbür gümbür düşüyor! Sat sat sat çabukkk! Zararın neresinden dönsek kardır. Bak gördün mü hala düşüyor! Bizim tüyo avcısı arkadaş da keh keh gülüyor ama haklı galiba yaa, ben de mi takılsam şu “Ağa” nın peşine?!
Bilge küçük yatırımcı: Temettüsünü 2 gün sonra alacak olmanın keyfiyle, düşen fiyata fazla takılmaz, baktı ki normalden fazla düştü, krizi fırsata çevirir ve ucuzdan biraz daha mal toplar. Nasılsa fiyat kısa sürede normale dönecek ve ucuzdan aldıklarını tatlı karla okutacaktır.
TES yatırımcısı: Yine temettüsünü 2 gün sonra alacak olmanın keyfiyle, düşen fiyata hiç mi hiç takılmaz. Zaten normalde de alırken fiyata bakmıyordur, mevzu kumbara yapmaktır. Fiyata bakarsa şeytana uyabilir, kumbaradan vazgeçebilir. Emekliliğinde ne kadar temettü alacağı konusu, tek başına yeterli bir motivasyon kaynağıdır.
Akıllı yatırımcı:  Çoktan geçmiş verileri incelemiş ve hissenin önceki senelerde temettü günü nasıl hareket ettiğini hesaplamıştır. Teknik destek direncini, fibosunu falan kontrol etmiştir. Pusuya yatmıştır. 1-2 gün önce sattıklarını bugün mü alsa, yarın mı alsa daha ucuza kapatır, onu hesaplıyordur. ‘Bilgisiz küçük yatırımcı’ların panikle sattıklarını, bıyık altından gülerek, ucuza toplar. Temettü düşüşünden daha fazla bir fiyat farkından faydalanır. Üstelik stopaj da ödemeyecektir. Ama bu akıllılığını çok da reklam etmez. Ne gerek var şimdi milleti uyandırmaya, di mi? ‘Tüyo avcısı’ da orda dalga geçip, kendini eğlendiredursun, yakında isyan feryadını duyarız onun da 🙂

Temettüden bir süre sonra…
Tüyo avcısı: Bizim temettümüzle konunun zerre alakası yok ama, hani denk gelir falan, diye yazıyorum. Ya bu adam geçen gün keh keh gülüyordu. Şimdi yeri göğü inletiyor. Sus be adam, biz sana dedik, “Ağa” bir güler iki güler sonunda senin parana göz diker dedik.
Bilgisiz küçük yatırımcı-1: Yahuu, boşu boşuna ucuza verdik malı yaa! Döndü eski fiyatına kağıt. Neyse, ben anlamıyorum bu işlerden, sabredemiyorum da. Başka hisselere bakayım ben!
Bilgisiz küçük yatırımcı-2: Ben sattım ya, yükselir hemen zaten. Kesin benim ne alıp sattığımı izliyor birileri! Bu kadar da olmaz ama yaa! Tekrar alsam mı burdan tren kaçmadan?! Arkadaşın “Ağa”sı da fos çıktı zaten. Off resmen kumara çevirdiler borsayı!
Bilge küçük yatırımcı: Temettü de hesaba yattı, satışımı da yaptım, kısa günün kârı yaa ben bu işi biliyorum. Bizim ‘TES yatırımcısı’ arkadaş da beklesin dursun senelerce. Düşecek yarın öbür gün hisse, yine umuru olmayacak. Kâr realizasyonu diye bir şey var ya.  Kâr cebe yakışır!  Ne içiyorsa bu adam! Neymiş emekli olunca yılda 100-150 bin temettü alacakmış, dünyayı gezecekmiş pehh! O kadar parayla benim yaptığım al-satı yapsan zaten ohooo!
TES yatırımcısı:  Güzeel, temettüyle xxx lot daha kattım hazineme. Bedavaya gelen mal bunlar, fiyatını sorgulamaya gerek mi var. Arkadaşlara da laf anlatamıyorum, temettü tatlı şey arkadaş. Neymiş trade etmeden duramıyorlarmış. Aah ah anlayacaklar bir gün ne demek istediğimi ama geç olacak. Tropik sahillerden selfie atarım onlara, keyifli olur.
Akıllı yatırımcı: ‘TES yatırımcısı’ hesaba yatan temettü’lerini şimdi hisseye yatıracak, ‘Bilgisiz küçük yatırımcı-2’ de gaza gelip ucuza sattığını burdan alır şimdi, bu vesileyle bu kağıt biraz daha gider. İz süren stop’umu tanımlayayım da, olabildiğince faydalanayım şunların telaşından. Zaten daha dirence gelmedi. Dirence gelince ordan satarım,diplerde gezen başka bi hisseye geçerim. Dirence gelemeden bi terslik olursa da sorun değil zaten, iz süren stop beni korur. Bir taşla 2 kuş 🙂 Neyse çok belli etmeyeyim de, hanım yine bi pırlanta falan ister şimdi. Ne demiş atalarımız, söz gümüşse, sukût altındır 🙂

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail