Temel mum çubukları, belli bir zaman aralığının açılışını, yükselişini, düşüşünü, kapanış ve fiyatlarını göstermektedir. Bir mum çubuğu, açılış ve kapanış fiyat farkını ifade eden kutucukların altında ve üstündeki dikey çizgilerdir. Çoğu analistin kullanmış olduğu grafik şekillerini temsil eden mum çubukları, farklı anlamlara sahiptir. Bu grafikler ise ilk kez Japonya’da geliştirilmiş ve önemli bir teknik analiz sistemi haline gelmiştir.

Mum çubukları, belirli bir zaman aralığının iniş çıkışlarını ve fiyatlarını göstermeye yardımcı olmaktadır. Temel mum çubuğu olarak isimlendirilen grafiğin, kapanışı açılış fiyatının üstünde yer alıyorsa, gövde beyaz ve grafik rengi yeşil olur. Eğer tam tersi bir durum söz konusuysa siyah bir gövde ve renkli grafiklerdeki renk kırmızı olur. Gövdelerin boyutuna bağlı olarak temel mumların anlamları değişkenlik gösterir.

Temel Mum Çubuklarının Anlamları

Temel mum çubukları, farklı anlamları ve işaretleri gösteren grafik şekilleridir. Oluşum özelliklerine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Piyasada her gün için grafiklerin yorumlanması farklı anlamları ifade eder. Mum çubuklarının gövde uzunlukları, gölgeli olup olmamaları ve boyuna bağlı olarak farklı isimleri vardır. Günlük fiyat hareketlerinin gücünü göstermekte olan gövde uzunluklarının boyutları farklıdır. Gövde uzunlukları küçük olan mum çubukları, topaç olarak isimlendirilir. Gövdesi olmayan mum çubuklar ise doji olarak isimlendirilirken, kararsızlığı ifade eder. Anlamlarına göre temel mum çubuklarından bazılarını aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

  • Kısa Mum Çubuğu

Kısa mum çubuğu, alım yönünde göreli olarak zayıf bir baskıyı ifade eder. Günlük olarak fiyat hareketlerinin sınırlı kalmış olduğu beyaz renkli bir çubuktur. Tanınma kriterleri arasında bu çubuğunun gövdesinin beyaz ve kısa olması vardır. Aynı zamanda, gövdesinin beyaz ve kısa olması gereken çubuk türüdür. Bu mum çubuğunda gölgelerin uzunluklarının ise bir önemi yoktur.

  • Beyaz Mum Çubuğu

Alım yönünde normal bir baskı oluşturan mum çubuklarından bir tanesidir. Bu çubuktaki fiyatların açılışının ardından kapanışa kadar bütün gün yükseliş ve piyasanın alıcı kontrollü olduğunu ifade eder. Bu mum çubuğunun gövdesi beyaz ve boyutu normaldir.

  • Uzun Beyaz Mum Çubuğu

Uzun beyaz mum çubuğu, alım yönünde göreceli olarak güçlü bir baskı oluşturur. Uzun beyaz mum çubuğu, alıcıların fiyat açılışından kapanışa kadar ki iştahlarını ifade eder. Gövdesi beyaz ve boyutu uzun olan mum çubuklarından bir tanesidir.

  • Beyaz Marubozu

Aşırı yükselmiş olan bir piyasayı temsil eden çubuklardan bir tanesidir. Her iki ucunda da gölge bulunmayan ve uzun beyaz bir gövde olarak tanımlanan çubuklardır. Gövdesi beyaz, alt ve üstünde gölge bulunmamaktadır.

  • Beyaz Açılan Marubozu

Aşırı yükselen bir piyasada sadece üst gölge bulunan fakat alt gölgesi olmayan uzun beyaz bir gövdeyle tanımlanır. Gövdesi beyaz ve boyutu uzun olan bu mum çubuğunun alt gölgesi yoktur.

  • Beyaz Kapanan Marubozu

Aşırı yükselmiş olan eğilimi ifade eden ve yalnızca alt gölgesi bulunan ancak üst gölgesi beyaz olan bir gövdeye sahiptir. Boyutu uzun ve gövdesi beyaz olan mum çubuklarından bir tanesidir. Ancak üst gölgesi bulunmamaktadır.

  • Kısa Siyah Mum Çubuğu

Göreli olarak satış yönünde olan ancak zayıf bir baskıya işaret eden mum çubuğudur. Fiyat hareketlerinin sınırlı olduğu anlamları ifade eder. Gövdesi siyah ve kısa olan kriterlere sahiptir.

  • Siyah Mum Çubuğu

Siyah mum çubuğu satış yönündeki normal baskılanmayı oluşturan mum çubuğudur. Piyasadaki fiyatların açılıştan kapanışa kadar düşüşünü ve piyasada bulunan satıcıların kontrolü altında olduğunu ifade eden bir grafik sistemi türüdür. Piyasayı yorumlayabilmek için bir tek bu mum çubuğuna bakmak ise doğru olmayacaktır.

Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

Sıfırdan Teknik Analiz Dersleri

Merhaba; Henüz yeni başlayan yatırımcıların bilgilenmesine yönelik, sıfırdan Teknik Analiz Eğitimi derslerimiz…

Teknik Analiz Ders 4 – Trend Çizgileri Destek ve Direnç

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba arkadaşlar 🙂 Bu dersimizde teknik analizin bel…

Borsa Terimleri-Vade

Vade, hem trendden bahsederken, hem de yatırımınızın süresinden bahsederken kullanılabilen bir terimdir.…

Testere Piyasasında Yatırımcının Sigortası: İZ SÜREN STOP

Merhaba arkadaşlar, Uzun bir aradan sonra, yeni bir makale ile karşınızdayım 🙂…