Borsada Nasıl Kazanılır?

Borsada kazanmanın yegane yolu, kendi prensiplerinizi belirleyip bunlara sadık kalmaktır. Peki, başarılı yatırımcıların prensipleri neler?

KAZANAN YATIRIMCININ PRENSİPLERİ

Ani kararla alım yapmayın: Firmanın mali yapısını araştırmadan, grafiğine bakıp teknik analizini yapmadan, Ahmet abi dedi, kesin çıkar diye alım yapmayın! Ahmet Abi çok iyi bir borsacı olabilir, ama hatasız kul olmaz , o da yanlış kararlar alabilir. Çok güvendiğiniz biri söylese bile araştırın. Ev, araba alırken nasıl araştırıyorsanız, yatırımınız da birazcık özeni hakediyor değil mi?

Borsada fırsatlar bitmez: Borsada her gün bazı hisseler düşüyor, bazıları çıkıyor. Hisselerin tamamının düştüğü günler çok nadirdir. İzlemede olduğunuz bir hisseyi kaçırdınız ise, üzülmeye çok da gerek yok, nasılsa her yeni gün yeni bir fırsat karşınıza çıkacaktır.

Kaçan balık kovalanmaz: Kaçan fırsatın peşinden koşup yakalayayım derken, zirvelerden alıp zarar edebilirsiniz. Zamanında fiyat düşükken alamadıysanız, sakinliğinizi koruyun ve uygun fiyatlı hisseleri araşştırın.

Sattıktan sonra, gidenin arkasından bakılmaz: Elinizdeki hisse hedeflediğiniz fiyata geldi ve sattınız. Ama değerli vaktinizi hala sattığınız hisse acaba daha çıkar mı diye izlemekle harcıyorsunuz. Neden? Şeytan doldurur, hedeflediğiniz yerden, misal yüzde 5den sattığınız kağıdı, yüzde 10 dan geri alıverirsiniz. Sonra ya anlık coşkuyla teknik hedeften de yukarı çıkmış olan kağıt, aynı hızla inebilir ve zarar edersiniz.

Düşen bıçak tutulmaz: Bir kağıt koşar adımlarla tabana gidiyorsa, vardır bir sebebi. Bekleyin önce bıçak gibi düşüşün ivmesi azalsın, biraz daha yatay bir şekle bürünsün. Dibin de dibi vardır!
Beklentiler alınır,gerçekler satılır: Maalesef bilgiyi, gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanmadan evvel alıp yatırım yapan kazanıyor. Beklenti nedir? Misal bilançonun iyi geleceğinin öngörülmesi bir tahmindir. Bu “beklenti satın alınır”. Bilanço açıklandığında, zaten beklenen düzeyde bir kar açıklandıysa, beklenti bitmiştir, artık “gerçekler satılır”. Beklenmediği halde yüksek kar açıklandıysa, bu bir sonraki bilanço dönemi için beklentiler doğurabileceği düşünülebilir, ve bu alıcıların iştahını arttırabilir.

Satarken değil, alırken kazanılır: Ucuz fiyata alırsanız, kaybetme riskinizi oldukça azaltırsınız. Hem de daha az stres yaşarsınız. Böylece, normal piyasa değerinde bile satsanız kar edebilirsiniz.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın: Borsaya yatıracağınız para, ay sonunda faturalarınızı, borçlarınızı ödemek zorunda olduğunuz para olmamalıdır. Birikim için kenara ayırdığınız, gerekirse bir sene hiç dokunmadan bekleyebileceğiniz bir para olmalıdır. Çocuklarınızın rızkıyla borsada risk almayın. Bunun yaratacağı stres ve zaman kısıtlaması, size zarar ettirir. Çünkü borsa cetvel gibi yükselen bir yatırım aracı değildir. O para size yakın tarihte lazım olacaksa, yatırım fonu, vadeli mevduat gibi yatırım araçları daha güvenli olacaktır.

Yumurtaları tek sepete koymayın: Tek bir yatırım aracına yada tek bir hisseye bütün parayı bağlamak oldukça risklidir. Farklı sektörlerden 2-3 firma hissesi ile portföy çeşitlendirilmeli.

Yedek akçe önemlidir: Siyasi kriz günlerinde, endeksde %10lara varan düşüşler yaşanabiliyor. Bu düşüşler aslında nakitte olanlar için güzel bir alım fırsatıdır. portföyünüzün %30 unun nakitte beklemesi, kazancınızı arttırabilir.

Borsa sabır işidir: Kazanmak da var kaybetmek de var borsada. Gün içi ani düşüşlerde soğukkanlılığınızı koruyamayıp sabır göstermezseniz, sürekli olarak ana paranız küçülür. Gömlek değiştirir gibi hisse değiştirirseniz zararınız büyür. Tam aldığınız gün siyasi bir gerginlik çıkabilir, ve bu yüzden hisseniz aldığınız gibi düşebilir de. Ama hissenin gideceği hedefe inanıyorsanız, gerektiği kadar beklemelisiniz.
Sahi her gün kazanmak garanti diye biri taahhüt mü verdi size borsada? Yani kazanmak o kadar kolaysa, kimse her sabah gün ağarmadan kalkıp işe gitmez ki?

Borsa kumar değildir: Nasıl ki bir araba alacağınız zaman, performansını, artısını eksisini her şeyini araştırıp hesaplıyorsanız, alacağınız hisseyi de araştırıp, destek ve dirençlerini hesaplayıp, stop (zarar kes) seviyenizi belirleyip, ona göre alacaksınız. Borsa bir kumar değil, bilimdir. Borsaya kumar muamelesi yaptığınız sürece, kaybettiğinize ağlamayacaksınız. Borsanın bir matematiği vardır. Bunu kimi yatırımcılar teknik analiz ile, kimileri de temel analiz ile hesaplarlar. Bunları öğrenmeye vakit ayırmıyorsanız, analiz yapmak için hiç bir emek vermiyorsanız, kusura bakmayın, sizinki yatırım yapmak değil şans oyunudur, ve borsada kaybedenler kulübüne ön sıralardan adaysınız.

 
 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail