Teknik Analiz Nereden Yapılır 3: Matriks
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle belirteyim, matriks, investing.com ve tradingview ‘un aksine, ücretli bir  masaüstü yazılım. Aylık abonelik ücreti var. Karşılığında, anlık veri, bazı ekstra analiz araçları, stratejinizin verimliliğini test edebileceğiniz araçlar ve hatta otomatik robot emir(algoritmik trading) seçenekleri var.

Matriksi bireysel olarak satın alabileceğiniz gibi, bedavaya getirmeniz de mümkün. Hisse alım satım işlemlerini yaptığınız aracı kurum, eğer yeterince işlem hacmi yaparsanız, matriks aboneliği masrafınızı karşılayabiliyor. Ama tabii konumuz bu değil, onu ayrıca anlatırız isterseniz 🙂

Matriks masaüstü bir program olduğu için öncelikle bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor:
Buradan İndirebilirsiniz. Biraz tanıtımsal yazılardan sonra, sayfanın ortalarına doğru download linki var, “Matriks Internet Terminali”. Bende eski versiyonu kurulu, onun üzerinden anlatacağım.

Kurulumdan sonra programı açtığınızda, sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecek. Bu bilgiler sizin matriks abonelik bilgileriniz.

Sonrasında, program arayüzü aşağıdaki şekilde gelecektir..  Üst bölümde kırmızı kalemle işaretlediğim yerlerden, hisse adını seçip, grafik tuşuna bastığınızda, grafik açılacak.

Veya alternatif olarak,  hisselerden birine sağ tıklayıp menüden grafik seçilebilir.

Aılan grafikte, en sık kullanacağımız araçlar sırasıyla şu şekilde;

Sol üstte M: Çizim araçları menüsünü açar.
Sol üstten 2.tuş: İndikatörler menüsünü açar
Sol üstten 3. tuş: hisse yada döviz kodu.
Sol üstten 4. tuş: Grafik zaman dilimini seçmeniz için.
Sol üstten 5. tuş: Grafik döviz tipini seçmeniz için.
Sol üstten 6. tuş: Grafik ölçekleme şeklini seçmeniz için, lineer logaritmik yada yüzdesel
Sol üstten 7. tuş: Matriksi diğer ücretsiz seçeneklerden ayıran menü 🙂 İndikatör oluşturma, koşullara uyan hisseleri tarama ve algoritmik trade’in yolu buradan geçiyor.

 

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail