Vortex İndikatörü

YENİ NESİL İNDİKATÖRLERDEN VORTEX İNDİKATÖRÜNÜN TANIMI VE MATRİKS DATA İÇİN FORMÜLÜ

Etienne BOTES ve Douglas SIEPMAN  adlı ikili tarafından Directional Movement Index(DMI) İndikatörü baz alınarak  geliştirilen içerisinde DI+ DI- ve ADX indikatörlerini de bulunduran para giriş çıkışını ve var olan bir trendin gücünü hesaplayan bir indikatördür. Vortex‘in kelime anlamı “GİRDAP” demekir . Hareketleri girdap şeklinde olduğundan dolayı bu ismi almıştır.

Basitçe anlatacak olursak Vortex bir trend takip indikatörüdür. Trend başlangıçlarını yakalayabilmemizi sağlayan,oluşan bir trendin yönünü(aşağı/yukarı) anlamamızı sağlayan ve  trendin gücünü ölçmemizi sağlayan bir indikatördür.

 şekilde görüldüğü gibi hesaplama yöntemi bar’ın en düşük değerlerinin sonraki bar’daki en yüksek değere, en yüksek değerinde sonraki en düşük değere bağlanması ile oluşur.

Vortex sayesinde çok güzel al/sat sinyalleri yakalayabilmemiz mümkündür. Vortex L1(yeşil) L2 (kırmızı) ve L3(mavi) olmak üzere 3 çizgiden oluşur. Aşağıdaki grafik den anlayacağımız gibi L1(yeşil) L2(kırmızı)yi yukarı keserse AL Sinyali tersi durumda L2(kırmızı) L1(yeşil) yukarı keserse SAT sinyali olarak anlayabiliriz

Matriks data İndikatör formülü
period:=Input(“period :”,1,100,14);
VMP:=Abs(H-ref(L,-1));
VMN:=Abs(L-ref(H,-1));
VMTP:=SUM(VMP,period);
VMTN:=SUM(VMN,period);
K1:=H-L;
K2:=Abs(H-ref(c,-1));
K3:=Abs(L-ref(c,-1));
K4:=max(K1,K2);
TR:=max(K3,K4);
TRP:=sum(TR,period);
VORTEX+:=VMTP/TRP;
VORTEX-:=VMTN/TRP;
VORTEX+;
VORTEX-;
1

Formülün kaynağı fr3762 KIVANÇ Hoca dır
bol kazançlı günlerde kullanmanız dileğimle

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail