Tekrar merhaba arkadaşlar 🙂

Eğitimlere biraz ara verdiğim için epey sitem eden takipçimiz oldu.  İş yoğunluğundan, kusura bakmayın 🙁

Küçük hatırlatmalarımı yapayım;
Önceki derslerin listesine ulaşmak için tıklayın
Bu grafikleri nereden açıyoruz, anlamadım, bilmiyorum diyenler tıklayın

Bu hafta yine bir indikatör ele alacağım: Stochastic Oscilator. Kısa vadeciler için bence epey kullanışlı bir gösterge. Orta vadeciler için de doğru alım noktasını seçmek için yardımcı olacaktır yine tabii. Bu arada sonraki eğitimde ele almamızı istediğiniz konu varsa, bana twitterdan iletebilirsiniz.

Analiz etmek istediğimiz hissenin grafiğini açtıktan sonra, indikatörler menüsünden ‘Stochastic Oscilator‘ tıklayalım.

Grafiğin alt kısmına yeni bir alan olarak göstergemiz eklenecek.

Ardından bu indikatörümüzün ayarlarına gelelim, zira ben bu halini kafa karıştırıcı buluyorum, biraz sadeleştirsek daha iyi olur. Yukarıda ok ile işaretledim ayar düğmesini. Ayarları aşağıdaki gibi değiştirdim, bu şekilde anlatmam daha kolay olacak. Siz de aşağıdaki şekilde stil sekmesinden ayarlarsanız sevinirim.

%K değeri halihazırda histogram olarak işaretli idi, çizgi olarak değiştirdim. %D değeri zaten çizgi idi, değiştirmedim. Grafiğin altındaki göstergemiz, şimdi aşağıdaki gibi  bir şekil almış olmalı:

Gördüğünüz üzere dalgalanan iki farklı çizgi var ve ara sıra birbirlerini kesiyorlar. İşte bu kesişmeler kısa vade işlemler için bir al-sat sinyali aslında. Yeşil çizgimizin, kırmızıyı ne yönde kestiğine göre al yada sat sinyali kabul edeceğiz.
Yeşil, kırmızıyı yukarı yöne doğru keser ise; AL sinyali
Yeşil, kırmızıyı aşağı yöne doğru keser ise; SAT sinyali

Grafik üstünde biraz al sinyallerini test edelim bakalım ne kadar başarılı olduğunu kontrol edelim:

Yeşilin, kırmızıyı yukarı doğru kestiği yerlerin hizası, fiyat grafiğinde nereye denk geliyor diye bir işaretledim gördüğünüz gibi. Genel olarak başarılı gibi ne dersiniz? Genel olarak, kesişimin ertesi günü alım yapmak, az yada çok kar bırakmış.

Biraz da sat sinyallerini test edelim;
Yeşilin, kırmızıyı aşağı doğru kestiğinin ertesi günü satış verdiğimizde yine genel olarak başarılı gibi sanki. Demin de dediğim gibi, başarılı ölçütümüz kısa vadeli al-satlar.  Yani bugün al – yarın sat gibi işlemler.

Bakalım bu grafik üstünde, başka hiç bir kritere bakmadan her al sat sinyalini dinleseydik ne kadar kar/zarar edecektik?

Al sinyalinden sat sinyaline kadar olan bölgeleri sarı ile boyadım. AL sinyalini aldığım gün hiç düşünmeden açılış fiyatından aldığımı, ve SAT sinyalini gördüğüm gün de hiç düşünmeden sattığımı varsaydım.  Turuncu çizgilerle de fiyat yönünü işaretledim. Gördüğüm kadarıyla hiç zarar yazan işlemim olmayacaktı, eğer harfiyen uygulasaydım. Tabii ki bu bir kanun değil, arada yanıldığı olabilir. Önemli olan göstergemizin başarı oranının bizi tatmin edecek düzeyde başarılı olması. Açıkçası ben 10 işlemimden 8i başarılı ise mutlu olurum, 2 başarısız işlemi de nazar boncuğu kabul ederim. Stochastic kısa vade al-satlarda oldukça başarılı ancak yine de, sizlerden ricam hiç bir göstergeye tek başına güvenmeyin, mutlaka ikinci bir göstergeden daha teyid alarak işlem yapın. Mesela, ilk derste anlattığımız RSI’yi alım satım yaparken hiç gözünüzün önünden ayırmayın. Çünkü, RSI değeri 80 lere çıkmış bir kağıdı, 2 günlük kar hevesiyle almanız, %20 zararla sonuçlanabilir.

Küçük bir not: Bu gösterge az kazandırıyor gibi gelmiş olabilir size. Ancak sürekli tavan yapacak bir hisse bulma peşinde koşmanın, pek de bir kar getirmediğini bizzat tecrübe ettim. Çünkü yüksek getiri, yüksek risk ile gelen bir şey. “Yüksek risk” verdiği gibi, almasını da biliyor. Onun yerine istikrarlı şekilde her gün ortalama %1 kazansanız, yıl sonunda paranızı 5’e, hatta 10’a bile katlamanız olası 🙂 Yani sabreden derviş, muradına ermiş 😉
Önceki derslerimizin linklerini de paylaşayım tekrar 🙂
Bu grafikler nereden nasıl açılır vs
Ders 1
Ders 2
Ders 3
Ders 4
Ders 5

Küçük yatırımcının bilinçlenmesine katkıda bulunmak adına, eğitim yazılarımızı facebook ve twitter sayfalarında paylaşabilirsiniz 🙂 Yerli yatırımcının bilinçlenmesi, çok önemli benim için. Unutmayın siz bilinçli yatırım yaparsanız, milli paramızın borsa üzerinden, yabancı yatırımcıya yani yurt dışına akışı azalır.

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

Sıfırdan Teknik Analiz Dersleri

Merhaba; Henüz yeni başlayan yatırımcıların bilgilenmesine yönelik, sıfırdan Teknik Analiz Eğitimi derslerimiz…

Teknik Analiz Ders 4 – Trend Çizgileri Destek ve Direnç

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba arkadaşlar 🙂 Bu dersimizde teknik analizin bel…

Testere Piyasasında Yatırımcının Sigortası: İZ SÜREN STOP

Merhaba arkadaşlar, Uzun bir aradan sonra, yeni bir makale ile karşınızdayım 🙂…

Teknik Analiz Ders 1 – RSI

Herkese merhaba, Bir önceki yazımızda, tamamen sıfırdan başlayanlara yönelik, nereden nasıl grafik…