Teknik Analiz Ders 2 – Bollinger Bands (BB)

Herkese merhaba,
Öncelikle ilk dersimize olan ilginiz, alakanız ve olumlu geri dönüşleriniz bizi çok mutlu etti 🙂

Bugün de, yine sıfırdan başlayanlar için kolay olabileceğini düşündüğüm bir başka teknik göstergeden bahsedeceğim: Bollinger Bands (kısaca BB denir)
Bollinger Bantları; fiyat grafiği üzerinde, fiyat hareketlerinde oynaklık arttıkça genişleyen, fiyat durgunlaştıkça daralan bantlardır. Fiyatlar genellikle bu bantların içinde kalacak şekilde hareket etmeye eğilim gösterir.

Öncelikle yine investing den ilgilendiğimiz hissenin interaktif grafiğini açalım ve indikatörler menüsünden bollinger bands ı açalım:
(bu grafik nereden açılıyor diyen arkadaşlar için: bilgi)

Grafiğiniz fiyat çizgilerinin etrafına sarmalanan bir bant eklenerek, şuna benzer bir hale dönüşmüş olmalı:

Öncelikle buradaki bollinger bandı ile ilgili çizgileri tanıtalım:

Bollinger üst çizgisi
Bollinger orta çizgisi
Bollinger alt çizgisi
Bollinger üst bandı (üst çizgi ile orta çizgi arasında kalan bölge)
Bollinger alt bandı (alt çizgi ile orta çizgi arasında kalan bölge)

Bu çizgiler genellikle bir destek ve direnç vazifesi görürler.

Peki Bollinger Bantları bize nasıl al-sat sinyali verir?

2 haftadan uzun süren, üstten ve alttan daralmış Bollinger bantları, önemli fiyat değişimlerinin gerçekleşeceğine işaret eder. Fiyat daralan bu bandın üstünde bir kapanış yaparsa bu AL sinyali kabul edilir. Genellikle bu harekete hacim artışının da eşlik etmesi beklenir.Peki, aldık şimdi nereden satacağımızı nasıl tespit edeceğiz? bunun için birkaç farklı sinyal örnek verebilirim.

Bandın üst çizgisinin de üstünde açılış ve kapanışlar yaparak süren yükselişin ardından, yeşil ile işaretlediğim gibi bandın üstünde bir tepe, bandın içinde turuncu ile işaretlediğim gibi ikinci bir yükseliş, ve sonrasında da mavi ile işaretlediğim gibi bant içinde yada dışında kalan ikinci bir tepe: SAT sinyali kabul edilir. Ancak tedbirli olmak açısından, ilk tepede de satış verilebilir.

Buna benzer iki örnek daha.. Görüldüğü üzere, birinci tepe ile ikinci tepe arasında çok az fark da olabilir, önemli bir kar getirisi farkı da olabilir.

Bollinger bantları aslında çok geniş bir konu. Ancak ben başlangıç seviyesinde size aktarmaya çalıştım. Kullandıkça güzelliklerini keşfedip çok seveceğiniz bir gösterge olacağından eminim.

Özellikle gün içi al-satlarla maliyet düşürme için yaptığım işlemlerde, destek ve dirençleri hesaplamada sıklıkla kullandığım bir indikatördür. Bunlarla ilgili daha ince detaylara değinen bir yazı yazacağım ileride.  Ancak şimdilik kafanızı karıştırmak istemiyorum, o yüzden bu yazıda sadece Bollinger’in hızlı çıkış ve hızlı iniş sinyallerine örnekler verdim. Bir sonraki dersimizde bollinger’in destek ve direnç oluşturan özelliklerinden bahsedeceğim.

Sağlıcakla kalın…

Sağlıcakla kalın,
Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Telegram Grubumuz: Piyasa Yorumu Sohbet
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail