Fisher Transform İndikatörü

FISHER TRANSFORM İNDİKATÖRÜ VE MATRİKS DATA FORMÜLÜ

Elektrik mühendisi olan John EHLERS 1978 tarihinde o günlerde de  kullanılan ve hala günümüze kadar süre gelen RSI indikatörünün mantığını ararken kendi indikatör ve filtrelerini yazmaya karar veriyor. RSI da olduğu gibi diğer farklı indikatörlerde de gördüğü GEÇİKME ve SAPMALARA kafayı takan  ehlers bu sayede FISHER TRANSFORM ve INVERSE FISHER TRANSFORM İNDİKATÖR Lerini GAUSS Olasılık (Yoğunluğu) Dağılım Teorisi kullanılarak hesaplayarak keskin dönüşlü, kısa periyotlarda etkili AL/SAT Sinyalleri üretmeyi başarır.

FISHER TRANSFORM İNDİKATÖRÜ Hisse senetleri piyasasında kısa süreli period lar da  çok güzel AL/SAT sinyalleri yakalarken aynı zaman da VİOP yani vadeli piyasalarda da kısa vadeli period lar için de  çok güzel sinyaller üretebiliyor. Aynı zaman da Crypto piyasalar içinde kısa period larda AL/SAT yaparken çok güzel sinyaler üretebilen oldukça başarılı bir indikatör diyebilirim.

Gelelim indikatörün kullanma mantığına.  FISHER TRANSFORM İNDİKATÖRÜ 2 adet (ben kırmızı ve beyaz kullanıyorum renkleri. isteyen istediği rengi atayabilir) eğri den(çizgi) oluşuyor. bunlara L1 ve L2 diyoruz.
L1 Eğrimiz o günkü fiyatı takip ederken L2 eğrimiz de 1 gün geçikmeli fiyatı takip ederek sinayeller almamızı sağlıyor yani kısacası L1 , L2  nin üstüne çıktığında(yukarı kırdığında)  AL sinyali tersi olduğunda L2 , L1 eğrinin üzerine çıktığında SAT sinyali alıyoruz

 BİST 100  Grafiğinde   bir örnek ile açıklamaya çalıştığım gibi AL/SAT sinyallerini üretmede gayet başarılı ve keskin sonuçlar veriyor.
MATRİKS DATA FORMÜLÜ
period:=Input(“Period”,1,500,10);
median:=(H+L)/2;
maxMedian:=HHV(median,period);
minMedian:=LLV(median,period);
nValue1:=0.33*2*((median-minMedian)/(maxMedian-minMedian)-0.5)+0.67*prev;
nValue2:=if(nValue1>0.99,0.999,if(nValue1<-0.99,-0.999,nValue1));
nFish:=0.5*log((1+nValue2)/(1-nValue2))+0.5*prev;
pos:=if(nFish>ref(nFish,-1),1,if(nFish<ref(nFish,-1),-1,prev));
nFish;
ref(nFish,-1)

 

FORMÜL KAYNAK KODLARI @fr3762 KIVANÇ HOCAMIZIN REVİZE KODLARIDIR.

KAZANÇLI GÜNLERDE KULLANMANIZ DİLEĞİMLE

Ahmet Çelebi

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail