Arkadaşlar merhaba;

Piyasayorumu.com olarak bugüne kadar sizlere borsa ve piyasalara dair daima en iyi eğitim ve analizleri sunmaya çalıştık. Bugünden itibaren aynı zamanda günlük hayatta ihtiyacımız olan bilgiler ile ilgili yazılarda yayınlayacağız. Günlük hayatta sık sık duyduğumuz terimlerin doğru anlamlarını ve paramızı yönetmek ile ilgili tüm bilgileri sizlere sunmaya çalışacağım. Kredi puanı ile ilgili yazıma geçmeden önce neden böyle bir ihtiyaç duyduk onunla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Ayşenur Doğan ve Onur Özgür hocalarımızla hem fikir olduğumuz bir konu 21.yüzyılda para çok önemli araç olmasına rağmen okullarda parayı kullanmak ile ilgili tek bir kelime dahi öğrenmeyiz. Bu yüzden üniversiteden daha yeni mezun olmuş ama daha iş hayatına atılmadan maddi olarak iflas etmiş binlerce insan tanıyoruz. Sorun sadece bu insanlarda değil onları para ile ilgili hiç yetiştirmeyen eğitim sisteminde de bulunmaktadır. Finansal bilgiler sadece işi finans olanlar değil günlük hayatta para kullanan herkesin işine yarayacak bilgilerdir.

 

Kredi Puanı Nedir?

Hayatımızda her zaman lazım olan ve olacan en önemli finansal aktördür aslında. Birçok zaman hesaplar planlar yapıp müracaat ettiğiniz kredileriniz bu duvara deyim yerindeyse toslamaktadır. Bugüne kadar ihmal ettiğiniz, 2 gün geç olsa birşey olmaz dediğiniz yada tam tersi olması gerektiği gibi düzenli olarak yaptığınız ödemeleriniz o plan yapıp hayalini kurduğunuz kredinizi etkilemektedir.

Kredi puanı, finans kuruluşları ile olan ilişkinizdir. Kredi puanınızı belirleyen faktörlerin başında düzenli ödenen / ödenmeyen kredi kartı ekstreleri, kredi ödemeleri, finans kuruluşu sayılan yerlerden yapmış olduğu alışverişlerinizin ödemeler, kaç aydır / yıldır kesintisiz SGK kaydınız olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Kesinliği çok olmasa da adınıza kayıtlı GSM faturalarınızın dahi kredi puanını etkilediği söylenmektedir.

Kredi puanı 1 ila 1900 arasında olmaktadır. Sorunsuz bir şekilde kredi çekmek yada kredi kartı almak gibi bir işlem yapmak istiyorsanız en az 1200 olması gerekmektedir. 1500 puanı üstü olanlar oldukça rahat işlemler yapar, 1700 – 1900 arasındakiler deyim yerindeyse hayat onlara güzel 🙂 fakat 1200 puandan aşağı olanlar için biraz sıkıntılı. Maaş, SGK, geçmiiş ödeme durumlarına bağlı olarak bankalar kredi vermek için kefil gibi talepler ile 900 – 1200 puan arasına kolaylık yapsalar da 900 puandan aşağı olanlar için imkansız olmaktadır. 900 puandan aşağı sırayla riskli ve aşırı riskli bölgedir. Hiçbir finans kuruluşu bu puandakiler ile çalışmak istememektedir.

Kredi Puanı Düşmemesi İçin Neler Yapılmalı?

Bunun için yapmanız gereken tek şey ödemelerinizi aksatmamak. Bankalar, finans kuruluşlarına karşı yükümlülüklerinizi yerine getirdikten sonra bir sorun yaşamazsınız.

 

Kredi Puanım Sıfır Görünüyor?

Eğer sizde bugüne kadar bankalar ile hiçbir ilişkisi olmayan biriyseniz kredi puanınız sıfır olacaktır. Bankalar veya finans kuruluşları ile hiçbir çalışmanız olmadığından dolayı size bir puan tanımlanması yapılamamıştır ve bu sebeple kredi çekemezsiniz. Bunun için küçük miktarda bir kredi kartı ( max 1000TL’lik) alarak birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonra kredi puanınız tanımlanacaktır.

 

Kredi Puanım Çok Düştü Ne Yapmalıyım?

Günümüzde çeşitli sebeplerden insanlar kredi puanları çok fazla düşmektedir. Öncelikle yapmanız gereken ilk iş kredi puanınızın düşmesine sebep olan borçlarınızı ödemek olsun. Bunu yaptıktan sonra bir süre bütün harcamalarınızı mümkün oldukça banka üzerinden yapın. Fatura ödemeleriniz, kiralar, market alışverişi para ile ilgili her işinizi bankalar üzerinden halledin. Eğer hali hazırda yoksa küçük miktarlı bir kredi kartı temin edin ve onu kesinlikle düzenli ödeyin hatta mümkünse sürekli tüm borcu ödeyin. Her ay kredi puanınızın yükselmeye başladığını göreceksiniz.

 

Umarım kredi puanı ile ilgili sorulara cevap verebilmişimdir. Herkesin kredi puanının 1900 olması dileğiyle.

 


Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde çıkmamıştır. – Konfüçyüs

Eğitim sisteminde herşeyi öğrenirsiniz. Matematik, Tarih, Edebiyat fakat asla Para ile ilgili birşey öğrenemezsiniz. Onu öğrenmek de insana düşer. – Semih Ayan


Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

Teknik Analiz Ders 4 – Trend Çizgileri Destek ve Direnç

Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba arkadaşlar 🙂 Bu dersimizde teknik analizin bel…

Borsa Terimleri-Vade

Vade, hem trendden bahsederken, hem de yatırımınızın süresinden bahsederken kullanılabilen bir terimdir.…

Testere Piyasasında Yatırımcının Sigortası: İZ SÜREN STOP

Merhaba arkadaşlar, Uzun bir aradan sonra, yeni bir makale ile karşınızdayım 🙂…

Teknik Analiz Ders 1 – RSI

Herkese merhaba, Bir önceki yazımızda, tamamen sıfırdan başlayanlara yönelik, nereden nasıl grafik…