Halka Arzda Oransal Dağılım Nedir?

Halka arzda oransal dağılım yöntemi, hisselerini dağıtmak isteyen şirketlerle ilgili olan işlemlerdir. Bazı şirketler eşit dağılımlarla borsaya giriş yapmaktadır. Böylece, yatırımcılar da kendisine karşı olan bu süreçler arasındaki farklara göre yatırım yaparlar. Şirketler, bireysel olarak yatırım yapan kişilere, halka arz anlamında oransal dağılım talepleri sunar. Kimi şirket ise bu durumu kurumsal yatırımcıya veya bireysel yatırımcılara sunmaktadır. Bu çeşitlilik ise borsanın da kullanışlı süreçlerini bir adım daha ön plana çıkarır. Böylece, borsa karlarına yönelik, kapsamlı ve sistematik çalışmalarla yatırımcı kendine uygun alanda yatırımlar yapar.

Bu yöntemi benimsemiş olan bütün yatırımcıları, bireysel olarak bir şirket olarak düşünmek isteriz. X şirketi oran anlamında bir adet lotu 20 TL üzerinden dağıtacağını duyurduğu zaman talepleri toplamaya başlayacaktır. Daha sonra, başvurular gelir ve herkes kendi bütçesine uygun olarak başvuru yapar. Halka arzda oransal dağıtım talepleri başvuruların ardından kapanacaktır. Şirket ise toplam hissesinin talep sayısına bölerek bir oran hesaplamasına gider. Talep eden herkese bölünmüş olan ve bulunan bu yüzdelik dilim oranında herkese hisse bölünür. Bu dilimin fazlası bir pay verilmemektedir. Borsa üzerinde oransal dağıtım, bu adımlarla herkese oranlı bir şekilde paylaştırılır. Böylece herkes bu eşitlikten yararlanmış olur. Talepte bulunan herkesin yararlanabilmesi için böyle bir yol izlenmiştir.

Şirketler Neden Halka Arz Yöntemine Başvurur?

Birden farklı sebep ve gerekçe halka arz yönteminin kullanılmasını sağlayabilir. Şirketlerin büyüme oranlarının dikkate alınarak faaliyet alanlarını genişletmek istemeleri başlıca sebepler arasındadır. Halka arz oransal dağılım talepleri için yatırım fonu saklama işlemi de amaç olabilir. Yatırımcılar, finansal kaynak açığını kapatmak ya da bu yönde girişim yapabilmek için kullanmaktadırlar. Banka kredisi ya da borçlanmaya gitmeden yatırım yapmak da kullanım amaçlarından bir tanesidir. Mevcut borçların ödemesi için halka arz dağılımlarının önemi büyüktür.

Oransal dağılım yöntemi için nakit paraya ihtiyaç vardır. Yatırım hesabına para yatırarak, işe koyulabilmeniz mümkündür. Oransal halka arz işlemlerinde banka hesaplarından, yatırım fonlarından, döviz mevduatlarından ve hisse senetlerinden halka arz dağıtımı için emir verilebilmesi mümkündür.

Halka Arz İşleminin Dezavantajları

Halka arz işleminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Şirketler için oldukça maliyetli olarak kabul edilen halka arz yöntemleri, bu yönüyle tercih edilmeyebilmektedir. Anlaşmalı olarak aracı kurumların bu süreçte istihdam ettiği başvuru ücretleri ve vergi şirketleri işlemleri finanse edebilir. Onay işlemlerinde bir takım teknoloji, muhasebe gibi sistemler gerekli olabilir. Bu durum maliyetlerinin yüksekliğini vurgulamaktadır.

Şirketlerin halka arz işlemlerinin ardından da yapmaları gereken bazı sorumluluklar vardır. Belli oranlarda aracı kuruluşlarla çalışma zorunluluğu da bulunmaktadır. Karar alma süreçleri, şirketlerin nezdinde normalden çok daha uzundur. Çünkü hissedarlar olmadan önemli kararlar alınamayacaktır. Halka açık bir şekilde olan bu işlemler, rakiplerin gizliliğini yürüttüğü faaliyet ve başarıları elde etmesi güç olan sistemlerdir. Medyaya kolay yansıyan, aynı zamanda haber ve işlem bildirimleri doğan arzlardır.

Şirket değerlerinin artırılması da dezavantajlarından biri olarak ifade edilebilir. Ancak sonrasında, değer kaybı da yaşanabilmesi mümkündür. hissedarların hisselerini aynı anda elden çıkarması ciddi manada değer kayıplarının yaşanmasına sebep olacaktır.

Halka Arz İşleminin Avantajları

Dezavantajlarının yanı sıra halka arz işleminin avantajları sayesinde şirketler bu işlemi sık sık kullanmaktadır. Öncelikle, şirketlere finansman ve likidite sağlar. Bunun yanı sıra, mali yıpranmaları kuvvetlendirir. Şirketlerin prestijlerini artır ve değer artışlarına yardımcı olur. Bu getirilerin sağlanması ise halka arz işlemlerinin avantajları arasında yerini alır.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail