Borsa Terimleri – Hisse Senedi
Borsada yatırım yapmak denildiğinde ilk akla gelen enstrümandır

Borsada al-sat yapabileceğiniz varant, viop gibi başka enstrümanlar da vardır ancak, borsaya yeni giren yatırımcının ilk tanıştığı yatırım aracı, hisse senedidir.

Rahatlıkla nakde çevrilebilir; yani likit bir yatırım aracıdır.

Bir arsa satın aldığınızda ve acil nakit ihtiyacı için satmak istediğinizde, hemen alıcı bulamayabilirsiniz. Ama hisse senedinde, borsa işlem saatleri içerisinde yatırımınızı nakde çevirmek için alıcı bulamama ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Sattığınız hisseleriniz, 2 gün sonra hesabınıza nakit olarak geçer.

Hisse senetleri, bir şirkete ortaklığı temsil eder. 

Hisse senetleri, sanılanın aksine bir kumar aracı değil, bir ortaklık payıdır. Ve eğer yeterince pay satın alırsanız, şirketin yönetim kurulunda bir yere sahip olabilirsiniz. O yüzden hissesini satın aldığınız şirketin ne iş yaptığını bilmeniz ve sektöründe başarılı bir firmanın hissesini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Hisse senedi yatırımı için, minimum ya da maksimum bir tutar sınırı yoktur.

Yani bir arsa satın alır gibi en az 20.000 liranız olmak zorunda değil. Borsada işlem gören hisselerden 1 tl olanlar bile var. Yani borsada yatırım yapmak için fazla risk almak istemiyorsanız, sadece 3-5 tl ile de işlem yapabilirsiniz. Tamamen sizin seçiminize kalmış.

Standart bir getirileri yoktur.

Hisse senedi, bir faiz getirisi değildir. Tıpkı altın gibi, dolar gibi, değeri günün koşullarına göre şekillenir. En yüksek kazancı elde etmek için size tavsiyemiz, mutlaka teknik analiz veya temel analiz ışığında yatırım yapmanızdır. Bilgi, paradır.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail