ONUR ÖZGÜR: Bist30, Bist50 ve Bist100 Hisseleri Hangileri ve Özellikleri Nedir?
Bist endekslerinin yön tayinine dair bilgisi olan birçok kişinin bile Bist30, Bist50 ve Bist100 hisselerinin hangileri olduğunu karıştırabiliyor olması ve bunların farklarının ne olduğuna dair bilgisi olmadığına dair gelen mesajlara bu konuda yazacağımı belirtmiştim. Şimdi detaylara geçelim.

 

Eğer biraz haberleri takip ediyorsanız ve borsaya karşıda biri ilginiz varsa endeksleri duymuşsunuzdur. Bist 30, Bist 50 ve Bist 100 gibi XBank vb gibi diğer endeksleri de duymuşsunuzdur. Fakat; en çok bahsi edilen Bist 100, Bist 50 ve Bist 30 endeksleridir. Eğer borsada yatırım yapmak ve kazanç elde etmek gibi bir fikriniz varsa bu endeksler hem ülkenin genel durumunu hem sektörlerin durumunu hem de borsanın gidişatı hakkında sizlere detaylı fikirler verecektir.

 

BİST 30 ENDEKSİ HİSSELERİ HANGİLERİ ve BİST 30 NEDİR?


Bist 30, işlem kodu XU030 olarak gösterilir. Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan, piyasa değeri ile işlem hacmi en fazla olan ilk 30 şirketin hisse senetlerinin göstermiş olduğu ortak performanslarının ölçülmesi ile oluşmaktadır. Endekse hisse seçimi tam olarak Ulusal Pazar‘da işlem gören şirketler ile Kurumsal Ürünler Pazarı‘nda işlem görmekte olan gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları payları arasından olmaktadır. Bist 30 endeksinde olacak hisseler A ve B grubu hisselerden seçilir, C ve D grubu hisseler bu endekse dahil edilmezler. BIST 30’da yer alan hisse senetleri aynı zamanda BIST 50 ve BIST 100’de de yer almaktadır. BIST 30 endeksinde yer alacak hisselerin şirketlerin belirlenmesi için

  • fiili dolaşımdaki hisselerin piyasa değerleri
  • günlük ortalama işlem hacimleri

büyükten küçüğe göre sıralanarak her iki sıralamada da en üst sırada yer alan ve hisse seçimi şartlarını sağlayan şirketler Bist 30 endeksine alınmaktadır.

Bist 30 endeksi; uzun vadeli yatırımcı modelleri ile yeni başlayan ve orta seviyede deneyimi olan yatırımcılar için uzun vadede kazanç oranı yüksek hisselerdir. Ayrıca; deneyimli yatırımcılar içinde kısa vadeli al – sat imkanları ile kazanç imkanı sağlamaktadır. Yüksek hacimlere sahip olan hisselerin gün içerisindeki fiyat dalgalanmalarından anlık işlemler yapılabilmekte olsa da bunun için iyi bir deneyime sahip olunması gerekmektedir.

Bist 30 hisseleri yılda 4 defa yeniden belirlemeden geçer. Çoğu zaman değişiklik olmasa da olası bir değişiklik bu dönemlerde gerçekleşmektedir. Endeksin yeniden hesaplandığı aylar ise; Ocak, Nisan, Temmuz ve Eylül aylarıdır.

Bist 30 Hisseleri

AKBNK HALKB SODA
ARCLK ISCTR TAVHL
ASELS KCHOL TCELL
BIMAS KOZAA THYAO
DOHOL KOZAL TKFEN
EKGYO KRDMD TOASO
ENJSA PETKM TTKOM
EREGL PGSUS TUPRS
FROTO SAHOL VAKBN
GARAN SISE YKBNK

 

BİST 50 ENDEKSİ HİSSELERİ HANGİLERİ ve BİST 50 NEDİR?

Bist 50, işlem kodu XU050 olarak gösterilir. Bist 50 endeksi Bist 30 ve Bist 100’ün gölgesinde kalıyor gibi görünse de piyasa için oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. BIST 50 endeksi, piyasa değerleri ve işlem hacimleri göz önünde bulundurularak belirlenen 50 şirketin hisse senetlerinden oluşmaktadır. BIST 30 endeksinde geçerli olan koşullar BIST 50 endeksi için de geçerlidir. Aynı zamanda BIST 50, BIST 30 endeksini de kapsamaktadır.

BIST 50 endeksi, üçer aylık dönemlerde yeniden belirlenmektedir. Endekste yer alacak hisse senetlerinin seçimi, Ulusal Pazar‘da işlem gören şirketler ile Kurumsal Ürünler Pazarı‘nda işlem gören girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasından yapılmaktadır. BIST 30 endeksinde yer alan şirketleri de içeren BIST 50 endeksinde, gıdadan bankacılığa kadar birçok sektöre ait hisse senedi yer almaktadır.
BIST 50 endeksi, BIST 100 endeksinde yer alan ve piyasa değeri ile işlem hacmi en yüksek olan 50 şirketin hisse senedini ölçme görevine sahiptir. Yine uzun vadeli yatırımlar için hem güvenli hem de kazançlı sonuçlar sunmaktadır. Ek olarak kısa vadeli al – sat işlemleri için iyi bir deneyim gerektirirken, büyük borsacıların yakın markajında yer alan endekslerden birisidir.

Bist 50 Hisseleri

AKBNK ENJSA KOZAA SASA TRKCM
AKSEN EREGL KOZAL SISE TSKB
ARCLK FROTO KRDMD SKBNK TTKOM
ASELS GARAN MAVI SODA TUPRS
BIMAS HALKB MGROS SOKM ULKER
CCOLA ICBCT ODAS TAVHL VAKBN
CEMAS IPEKE PETKM TCELL VESTL
DOHOL ISCTR PGSUS THYAO YATAS
ECILC ISDMR POLHO TKFEN YKBNK
EKGYO KCHOL SAHOL TOASO ZOREN

 

BİST 100 ENDEKSİ HİSSELERİ HANGİLERİ ve BİST 100 NEDİR?

Borsa İstanbul’un gösterge endeksi olarak da bilinen BIST 100, XU100 işlem kodu ile gösterilir ve her yatırımcının takibindedir. Bunun nedeni ise borsanın genel seyri hakkında bilgi vermesidir. BIST 100 endeksi, BIST 50 ve BIST 30 endekslerini de bünyesinde barındırırken, ekstradan 50 şirketin hisse senedi daha yer almaktadır. Bu nedenle BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetlerinin seçiminin, diğerleri ile aynı şekilde yapıldığını söylemek mümkündür.
BIST 100 endeksi; Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler ile Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasından seçilen 100 şirketin hisse senetlerini temsil etmektedir. Bu şirketler ise Türkiye’nin en büyük işlem hacmine ve piyasa değerine sahip şirketleridir. Bu nedenle de Türk borsasının göstergesi olarak kabul edilmektedir.

BIST 100 endeksinde yer alacak şirket hisse senetleri, A ve B grubuna ait hisselerden seçilmektedir. C ve D grubu, BIST 100’de de dahil edilmemektedir.Yılda 4 defa yeniden hesaplanan BIST 100 endeksinde dönemsel değişiklikler, ilgili dönemin başından en az 10 gün önce ilan edilmektedir.

Bist 100 Hisseleri

AEFES ECILC HURGZ MAVI TATGD
AFYON EGEEN ICBCT METRO TAVHL
AKBNK EKGYO IEYHO MGROS TCELL
AKSA ENJSA IHLAS MPARK THYAO
AKSEN ENKAI IHLGM NETAS TKFEN
ALARK EREGL INDES NTHOL TMSN
ALBRK FENER IPEKE ODAS TOASO
ALGYO FROTO ISCTR OTKAR TRKCM
ANACM GARAN ISDMR OZGYO TSKB
ARCLK GENTS ISFIN PARSN TSPOR
ASELS GEREL ISGYO PETKM TTKOM
BERA GLYHO ITTFH PGSUS TTRAK
BIMAS GOLTS KARSN POLHO TUPRS
BJKAS GOODY KARTN PRKME ULKER
CCOLA GOZDE KCHOL SAHOL VAKBN
CEMAS GSDHO KERVT SASA VERUS
CEMTS GSRAY KORDS SISE VESTL
CLEBI GUBRF KOZAA SKBNK YATAS
DGKLB HALKB KOZAL SODA YKBNK
DOHOL HEKTS KRDMD SOKM ZOREN

 

Bu endeks rakamları ne anlama geliyor diye soracak olursanız XU030 endeksinde sadece 30  hisse, XU050 endeksinde sadece 50 hisse, XU100’de ise sadece 100 hisse olduğunu gösteren rakamlardır. Bir sonraki yazımızda da XBANK, XSINAI ve diğerlerinin ne olduğu, hangi hisseleri kapsadığını detaylı olarak ele alacağız.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için info@piyasayorumu.com mail adresine yada twitter.com/oozgurofficial şahsi twitter hesabımdan ulaşabilirsiniz. Diğer makalelerim için linke tıklayabilirsiniz.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail