FX-EM para birimlerinde bozulma ile kurda başlayan yükseliş, medyadaki S-400 haberi ile devam etti, dolar/TL 1 haftanın en yükseğine geldi

İSTANBUL, 7 Şubat (Reuters) – Dolar endeksindeki yükseliş ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde gözlenen bozulma nedeniyle 5.26 seviyesini aşan dolar/TL medyada yer alan ve ABD’li bir yetkiliye dayandırılan haberin ardından 5.2760 seviyesine kadar yükseldi.

NTV’de yer alan bir habere göre ABD’li üst düzey yetkili Rusya’dan alınan S-400’ler ve müzakereleri devam eden Amerikan Patriot hava savunma sistemini değerlendirerek, “Türkiye’nin S-400 satın alması F35 projesindeki katılımını tehlikeye atar, Patriot satışı için süreç son bulur ve yaptırımların kapısı aralanır” diye konuştu.

Bu sabah güne 5.22’li seviyelerde başlayan dolar/TL gün içinde genel olarak yukarı yönlü bir seyir izledi. Dolar/TL haftanın en yükseği olan 5.2760’a kadar yükselirken, TL’nin dolar karşısında günlük değer kaybı yüzde 1’i aştı. TL bugün benzer para birimlerinden negatif ayrışırken, Güney Afrika randı ve Brezilya realindeki kayıplar yüzde 0.5 civarında kaldı.

Dolar/TL saat 1548’de 5.2640/5.2664 seviyesinde bulunuyor.

Bir bankacı dolar endeksinin toparlanarak güç kazanmaya başladığını, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde de bir bozulma gözlendiğini söyleyerek, “Gelişmekte olan ülke paralarında yılbaşından bu yana gözlenen rallinin bir düzeltmesini görüyoruz. TL TCMB’nin ‘sıkı duruş’ mesajından destek alıyor ancak o da etkilenmeye başladı. Kurdaki son harekette ise ABD’li yetkilinin S400 ve patriotlarla ilgili açıklaması da etkili. Bu TL’nin bir negatif ayrışmasına da neden oldu” dedi.

Türkiye’nin hava savunma füze sistemi satın alma sürecinde Rusya’nın ürettiği S400’leri alma kararına karşılık ABD ve NATO, S400’lerin NATO savunma sistemlerine entegre edilemeyeceği ve Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarını satışına engel teşkil edebileceği uyarısında bulunuyordu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Aralık ayında Türkiye’ye 3.5 milyar dolar tutarında Patriot hava ve füze savunma sisteminin muhtemel satışına izin vermişti.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail