Dolar Kritik Eşikte….

Piyasaların dün ECB ile dalgalanması ardından neler olacak?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından gelen haber dün piyasalarda dalgalanma yaratması ardından dolar/TL ve euro/TL kısmen sakinleşirken, piyasalar bugün de dış piyasalardaki haber akışı ile risk iştahının seyrini izleyecek.


Kritik Saatler 

Yurtiçinde bugün saat 10:00’da ekonomik güven endeksi, saat 11:00’de ise turist sayısı açıklanacak.

Almanya saat 15:00’de TÜFE,

ABD saat 15:30’da  GSYH ve işsizlik maaş başvuruları açıklanacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin önceki gün yaptığı ve parasal genişlemenin sonuna gelindiği şeklinde algılanan açıklamaları önce gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahında azalmaya neden olurken, dün ECB kaynaklarından bu açıklamaların yanlış anlaşıldığı yönünde gelen haberler risk iştahının tekrar toparlanmasını sağladı.

ABD doları, dünyanın önde gelen merkez bankalarının yalnızca ABD için değil küresel olarak gevşek para politikası döneminin sona yaklaşıyor olabileceği sinyallerini vermesi üzerine yılın en düşük seviyelerine yakın bir seyir izledi.

ECB’nin ardından İngiltere ve Kanada merkez bankalarından gelen önümüzdeki dönemde olası faiz artışlarına yönelik açıklamalar yatırımcıların para politikası sıkılaştırması konusunda izlenecek tek oyuncunun Fed olmayacağını göstermesiyle dolara olan destek de eridi.

Öte yandan ECB yetkililerinin Draghi’nin önceki günkü açıklamalarının piyasalardaki etkisini kontrol altına almaya çalışsalar da euronun dolar karşısında bir yılın zirvesine çıkmasını engelleyemediler.

Önümüzdeki dönemde piyasalar ECB’nin izleyeceği politikaları ve oradan gelen haberlere odaklanacak gözüküyor.

Bütün bunlardan sonra Dolar /TL ‘nin 3,50 altına, Dolar / Euro ise 0,87’nin inip inmeyeceği merakla beklenıyor

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail