YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ halka arzı onaylandı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), teknoloji ve mühendislik şirketi YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri Anonim Şirketi’nin halka arzını onayladı. Borsa kodu #YEOTK olacak olan YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ halka arz ve firma ile ilgili tüm bilgiler;

YEO’nun çıkarılmış sermayesi 20 milyon TL değerinde olup, payların her birinin nominal değeri 1 TL olmak üzere 20 milyon adet paya bölündü. Sermaye artırımı ile artırılacak toplam 4 milyon adet pay ve mevcut paylardan 1 milyon adet pay olmak üzere toplam 5 milyon adet pay, 20 TL’den satılacak ve YEO’nun yüzde 20,83’ü borsada işlem görecek. Bu oran, talebin toplam arz büyüklüğünü aşması durumunda mevcut paylardan ek satış ile yüzde 25’e kadar çıkabilecek.

Payların halka arzı Global Menkul Değerler tarafından “Borsada Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama” yöntemi ile BİAŞ Birincil Piyasada gerçekleştirilecek. Talep toplama tarihi önümüzdeki günlerde kesinleşecek.

YEO, halka arz gelirini işletme sermayesinin güçlendirilmesi, kapasite artışı ve yeni yatırımlar, yenilenebilir enerji proje lisanslarının geliştirilmesi ve bu alanda yatırımların finansmanı, ihracata yönelik faaliyetlerin artırılması ve Ar-Ge faaliyetlerinin finansmanı için kullanmayı hedefliyor.

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ Hangi Sektörde, İş Kolu Nedir, Neler Yapmıştır?

YEO Teknoloji; mühendislik çözümleri, elektrifikasyon çözümleri, otomasyon çözümleri ve endüstriyel yazılım – kontrol sistemleri, dijitalizasyon – IoT ve haberleşme çözümleri, güç sistemleri çözümleri, güneş enerjisi santralleri yapımı, enerji ve proses endüstrilerine teknolojik ürün satışı, elektrik – otomasyon – koruma ve kontrol panolarının üretimi hizmetleri vermektedir.

Sektör olarak yenilenebilir enerji santralleri, proses endüstrisi, petrol ve gaz tesisleri ile enerji iletim ve dağıtım şebekesi sektörlerinde hizmet vermektedir.

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ bünyesinde YEO, YEO Solar, YEOTECH, Marinergy markaları bulunmaktadır.

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri AŞ Borsa Halka Arz Gelirlerini Nerede Kullanacak?

%25 – %35 arası ile işletme sermayesinin güçlendirilmesi

%5 – %10 arası ile ihracata yönelik faaliyetlerin artırılması ve yurt dışı pazarlama faaliyetleri için kullanılması

%15 – %25 arası ile kapasite artışı ve yeni yatırımlar

%5 – %10 arası ile yeni ürün ve AR-GE faaliyetlerinin finansmanı

%15 – %25 arası ile yenilenebilir enerji proje lisanlarının geliştirilmesi ve bu alandaki yatırımların finansmanı

%15 – %25 arasını ise girişim sermayesi olarak kullanılması planlanmakta

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail