Endeks düşerken ne yapmalı?


Borsa İstanbul’da 2016 Aralık ayında başlayarak 9 aydır süren yükselişin ardından, ilk kez aylık bazda bir düzeltme hareketi ile karşı karşıyayız. Ancak düşen piyasada bile, kaybetmemek hatta kazanmak mümkün!

2016 yılını 78.138 puan ile kapatan endeks, 2017 yazında 100bin seviyesinde ki psikolojik direnci de aşarak, tarihi zirvesini 110.530 ile yeniledi.  Bu yükseliş yaklaşık olarak 46 hafta sürdü ve %53 civarında getiri sağladı. Daha önce bist de yaşadığımız rallileri bir inceleyelim:
* 90 hafta ( 630 gün) sürmüş: getiri %85
* 90 hafta ( 630 gün) sürmüş: getiri %225
* 75 hafta ( 525gün) sürmüş: getiri %89

“Çok yükseldi, daha nereye yükselecek Allah aşkına?” demek için biraz erken değil mi, bist geçmişine baktığımızda?

Uzun vadeli trend çizimi yaptığımızda ise, BIST100 endeksinin daha 125K seviyesine kadar yolu var görünüyor. Aslına bakarsanız, teknik olarak bu son bir aydaki düşüş, küçük bir düzeltmeyi ifade ediyor. Ancak yeterli teknik bilgiye sahip olmayan küçük yatırımcı için, panik yaptırmaya, zararına satış yaptırmaya yeterli bir düşüş.

Peki, biraz daha teknik detaya inelim, geçmişten örnekleyerek endeksi grafik üzerinde gösterelim. Grafik ralli öncesini de kapsıyor.
Teknik Analiz derslerimizi okuyanlar konuyu daha iyi anlayacaklardır tabii 🙂

RSI dersimizi okuyanlar bir bakışta konuyu anladılar bile 🙂
Bakınız ilk dersimizde anlattığımız konu. RSI göstergesi 30’un altına düşünce ne oluyordu genellikle?

En basit haliyle:
* Bist düşüşünü tamamlamak üzere görünüyor teknik olarak.
* Geçmiş verilerle karşılaştırırsak en fazla 1 hafta daha düşüş, ardından misliyle yükseliş öngörülebilir.
* Geçmiş verilere bakarsak,  bir defa istisna olarak yükseliş yerine yatay seyretmiş. Ancak, ardından gelen yükselişe bir bakar mısınız?

Görüldüğü üzere, RSI şu anki değerlere her indiğinde, kısa vade de iyi bir yükseliş ile yatırımcıların yüzünü güldürmüş. Düşüşten sonra yükseliş ne kadar gecikirse, o kadar güçlü olmuş.
Peki nasıl bir strateji izlenebilir?
* Eğer,RSI dersimizde anlattığımız gibi, endeks yada hisselerinizin RSI 70-80 e vardığında satmadıysanız,
* Eğer, Hareketli ortalamalarla ilgili dersimizde anlattığımız gibi, endeks yada hisseniz 20 yada 50 günlük ortalamayı aşağı kestiği gün satmadıysanız,
bu saatten sonra satmak, borsada “keriz silkeleme” diye tabir edilen duruma düşmenize neden olabilir.

Gündemde dönem dönem krizler hep yaşanır. Ve her krizin içinde aslında fırsatlar yatar.

Uzun lafın kısası, düşüş hemen bugün duracak diye hiç kimse bir vaadde bulunamaz elbette. Ama zararda olduğunuz kağıdı satıp, yeni bir kağıda girdiğinizde, o da düşer yine zararına satıp başka kağıda geçerseniz… O para erir.
Örnekleyelim;
100 liranız vardı. %10 kaybettiniz. Kaldı 90 lira. Satıp başka hisseye geçecekseniz, zararınızı kapatmak için en az %11 kazanacak bir kağıt bulmanız lazım bu düşen piyasada. Sonra sağdan soldan bir şeyler duydunuz, teknik analiz de neymiş canım, Ahmet abim söyledi yeter dediniz, uçacak diye inanıp başka hisseye girdiniz. O da %5 düşüverdi mi! Hemen paniklediniz, Ahmet abiye de sayıp sövüp, bu hisseyi de sattınız. Kaldı mı elinizde 85.5 lira 🙂 Şimdi eski paranıza kavuşmak için, yaklaşık %17 kazanmanız gerekiyor. Bu gergin ortamda tavan yapacak hisse yani bir nevi. Bu arada bir de baktınız ki, ilk sattığınız hisseye bir şeyler olmuş artıya geçmiş! Treni kaçırmayayım satmasaydım keşke diye pahalı fiyattan tekrar aldınız. Bu böyle gider. Para böyle kaybedilir.
Son olarak…

Maaşınızı alabilmek için 30 gün sabrettiğiniz, haftanın 5-6 günü bilfiil çalıştığınız bir dünyada, borsadaki yatırımınız için sabretmek neden bu kadar zor? Borsa size bir aylık maaşınızı bir günde kazanacaksınız ve hiç kaybetmeyeceksiniz diye garanti mi veriyor? Para kazanmak o kadar kolay olsa, kim her sabah erken kalkıp işe gider ki bu dünyada?

Sağlıcakla kalın,

Ayşenur Doğan
Twitter: @aysenurdogan88
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail