Dikkat Çeken Şirket Haberleri

DOHOL : Şirketin 32,5mn TL ödenmiş sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Kelkit Doğan Besi İşletmeleri A.Ş.’nin sermayesinin 25mn TL nakden artırılmak suretiyle 57,5mn TL’na çıkarılmasına, sermaye artırımının Kelkit Doğan Besi İşletmeleri A.Ş.’nin 28.09.2018 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısında onaylandığı görülerek; Şirket tarafından nakden karşılanmak suretiyle yeni pay alma hakkının tamamının kullanılmasına karar verilmiştir.

EKGYO : Toplam muhammen bedeli KDV dahil 1,42 milyar TL (KDV Hariç 1,2 milyar) olan Şirket bünyesindeki 26 adet gayrimenkul, 15 Ekim 2018 tarihinde Şirket merkezinde ayrı ayrı açık artırma usulü ile satışa sunulacaktır.

POLHO : Polisan Holding A.Ş.’nin pay sahipleri, Şirkette sahip oldukları hisselerin bir kısmını, Şirket hisselerinin likiditesini artırmak ve Şirketin yatırımcı temelini genişletmek üzere çeşitli uluslararası ve yerli yatırımcılara BİST’de satmak niyetinde olduklarını belirtmişler, böylelikle halka açıklık oranını %8,43 oranından %25 oranına getirmeyi hedeflediklerini beyan etmişlerdi. Bu doğrultuda, pay sahiplerinin (Satan Hissedarlar), halka kapalı olan hisselerinin bir kısmını halka açık hale getirmeleri için gerekli çalışmalar başlattığı 03.08.2018 tarihinde paylaşılmış idi. Bu bağlamda, yapılan satışlar neticesinde halka açıklık oranı %12,30 seviyesine ulaşmış durumdadır. Süreç piyasa şartları da göz önünde bulundurularak devam etmektedir.

 

 

TTRAK : Şirket Eylül ayı üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Buna göre Eylül ayında üretim 1.721 adet, yurtiçi satış 606 adet olmuştur. Geçen sene Eylül ayında üretim 4.446 adet, yurtiçi satış 3.000 adet idi. Eylül ayıyla birlikte, 2018 yılındaki üretim 29.473 adet, yurtiçi satış 14.860 adet olmuştur. 2017 yılının aynı dönemindeki üretim 35.022 adet, yurtiçi satış 26.632 adet seviyesindeydi. Şirketin Eylül ayındaki yurt dışı satışları ise geçen seneki 1.006 adetin üzerinde 1.500 adet olmuştur. 9 aylık yurtdışı satışlar ise 2018 yılında 10.322 adet olurken, geçen seneki 9.268 adetlik rakamın üzerinde gerçekleşmiştir.

ADESE : Şirket, Kabiller Mah.Hacı Emin Efendi Cad.N79/2 Gerede / BOLU adresinde bulunan ‘GEREDE’ şubesini ve Gülveren Mah. Abdülhak Hamit Cad. N62/A Mamak / ANKARA adresinde bulunan ‘ANKARA 60 EVLER’ şubesini, yapmış olduğu verimlilik çalışması kapsamında 03.10.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar vermiştir.

AKGUV : Şirketin büyüme ve katma değer artırıcı sektörlere, pazarlara yönelme vizyonu çerçevesinde, iş geliştirme, ortaklık ve satın alma dahil çeşitli fırsatların araştırılması ve gerektiğinde değerlendirilmesi kararı doğrultusunda; Kuveyt merkezli bir şirket ile Kuveyt’teki havalimanlarının fiziki ve elektronik güvenlik konularında iş birliği alternatiflerinin değerlendirilmesi ve ortak projeler geliştirilmesi hususunda görüşmelere başlanmıştır.

DESA : Şirket, Gaziantep Forum Avm, Gaziantep Forum Avm Desa şubesi ünvanlı mağazasının 02.10.2018 tarihi itibari ile kapatılmasına karar verilmiştir.

GEREL : Şirket ile Asfa Uluslararası İnşaat San. Ve Tic. A.Ş. arasında Euro Hotel ve American Hospital işleri ile ileride alınabilecek diğer işleri gerçekleştirmek üzere, “Asfa Uluslararası İnş. San. Ve Tic. A.Ş. İle Gersan Elektrik Tic. Ve San. A.Ş. Adi Ortaklığı” ünvanlı ve 200.000 TL sermayeli %50-%50 pay oranında bir adi ortaklık kurulmasına karar verilmiştir.

ULUUN : Şirket ile FMO (Hollanda Kalkınma Bankası) arasında 18mn USD tutarlı ve 8 yıl vadeli yatırım kredisi imzalanmıştır.

KLNMA : Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

ALGYO : İkinci bir duyuruya kadar uygulanmak üzere Şirket herhangi bir limit ve fiyat söz konusu olmaksızın Borsada  kendi paylarının geri alımını gerçekleştirmesine karar verildiği duyurulmuştur.
Pay geri alımı için ayrılabilecek azami fon tutarının iç kaynaklardan karşılanmak üzere 10mn TL olarak belirlenmesine, pay geri alımına konu olabilecek azami pay tutarının 200bin TL nominal değerli olarak belirlenmesine karar verilmiştir.
ASELS : Komuta ve kontrol sistemleri, termal ve gece görüş kamerası, kripto, uzaktan komutalı silah sistemlerinin üretim, satış ve pazarlaması ile ilgili faaliyet göstermek amacıyla, %51’i BARZAN, %48’i ASELSAN’a, %1’i SSTEK A.Ş.’ye ait olmak üzere “BARQ QSTP LLC.” ünvanlı şirket kurulmuştur. Şirketin sermayesi 1mn Katar Riyali olup, kuruluşu 3 Ekim 2018 tarihinde tescil edilmiştir.
GARAN : Banka’nın Türk Lirası cinsinden, 20 milyar TL tutara kadar borçlanma aracı ihraç etmesi kararının alınmasına ve borçlanma araçlarının 5 yılı aşmayacak şekilde belirlenmesi kapsamında BDDK, SPK ve diğer ilgili merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılması konusunda Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verildiği duyurulmuştur.
ORGE : 25.09.2018 tarihli açıklamada, Şirketin 3,4mn Euro+KDV sözleşme büyüklüğüyle devam eden işleri arasında yer alan ve toplam 19 istasyondan oluşan Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey Metro Projesi’nin, ihale edilen Depo Sahası Genel Elektrik İşleri’ne yönelik verdiği 863.569,84 Euro+KDV tutarındaki teklife ilişkin, işveren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. ile alt yüklenici sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya açıklanmıştı. Bahsi geçen projenin sözleşme imza süreci tamamlanmıştır.
Söz konusu projede toplam sözleşme büyüklüğü 4,3mn Euro+KDV seviyesine ulaşmış bulunmaktadır. İşin Nisan 2019’da bitirilmesi planlanmaktadır.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail