Borsa İstanbul 2 hisseye tedbir getirdi

Borsa İstanbul (BİST), Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında 2 hissede tedbir uygulanmasına karar verdi. İşte BİST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklanan ve bir hisseye brüt takas, bir hisseye ise açığa satış ve kredili işlem yasağı getiren tedbir kararına ilişkin detaylar…

Senkron Güvenlik (SNKRN)

VBTS kapsamında, SNKRN.E paylarında 02/08/2019 tarihli işlemlerden (seans başından) 16/08/2019 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

Ayrıca, SNKRN.E paylarında uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasağı brüt takas uygulaması ile birlikte 16/08/2019 tarihine (seans sonuna) kadar devam edecek.

 

Oyak Yatırım Ortaklığı (OYAYO)

OYAYO.E payları 02/08/2019 tarihinden (seans başından) itibaren 16/08/2019 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

KAP’ta yer alan açıklamada tedbir kararlarıyla ilgili ayrıca şu ifadelere yer verildi:

VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail