Haftaya piyasaları neler bekliyor?


Oldukça hareketli bir gündem ile geçen Eylül ayını kapatırken, geçtiğimiz hafta piyasalarda yaşanan gelişmeleri özetleyelim:

Sınır ötesi tezkerenin uzatılması ve Kuzey Irak Kürdistan referandumunun ardından gelen açıklamalar jeopolitik riskleri artırdı ve Türk Lirası, bu hafta da değer kaybetti.

USD/TRY hafta içinde 3,60 seviyesini gördü, ancak sonrasında siyasi gerginliğin biraz azalması ile kur 3,56 seviyesine geriledi. Yellen, enflasyonda iyileşme beklediklerini tekrarladı ve bu açıklamalar faiz artışını canlı tuttu. Hafta içinde açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve 2.çeyrek büyüme beklentilerini karşıladı, ancak konut ve kişisel harcamalardaki düşüş, doların yükselişini yavaşlattı.

EUR/TRY hafta içinde 4,22’yi görerek tarihi rekor kırdı, ancak dolardaki gibi bir geri çekilme yaşanmayarak 4,21 seviyesinden haftayı kapattı. Hafta içinde konuşma yapan Draghi, enflasyon üzerinde orta vadedeki belirsizliklerin devam ettiğini ve enflasyonun %2 hedefine ulaşması için genişlemeci para politikasına devam edeceklerini açıkladı. Bugün açıklanan Eylül ayı TÜFE düşük seviyede idi. Bölgenin enflasyonu %1,5 üzerine henüz çıkamıyor. Ancak euro tarafındaki güçlü duruş devam ediyor. Ekim ayında açıklanacak ABD verileri ve özellikle enflasyon verileri yakından takip edilmeli.
Hükümetin açıkladığı zamlar dikkat çekti ve piyasalar tarafından olumsuz karşılandı. Özellikle MTV zammının savunma sanayiine ayrılacak olmasının açıklanması, vatandaşın aklında Kuzey Irak operasyonuna dair söylentiler oluşturdu. Finans kurumlarına getirilen ek vergilerin etkisi ile, borsada finans kurumlarına ait hisselerde önemli düşüş yaşandı. Ancak sonraki günlerde tepki alımları geldi.

Yeni haftanın öne çıkan gelişmeleri:

  • ABD’den ISM imalat ve imalat dışı satın alma, özel sektör istihdam ve tarım dışı istihdam en önemli veriler.
  • Ülkemizden Eylül ayı TÜFE rakamları açıklanacak (Çift hanenin korunması halinde, TL değer kaybı devam edebilir.)
  • Japonya’dan Tankan Endeksi, Euro Bölgesi ve İngiltere’den de PMI verileri takip edilecek.
  • Ekim ayı içinde İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın toplantıları, faiz artırımı.
  • Avrupa Merkez Bankası, eurodaki güçlenme kurul görüşmesi.
  • Fed ve TCMB’nin toplantıları ise Kasım başında olacak. Ekim ayında piyasalarda volatilitenin artması bekleniyor.

Yeni haftada dolar tarafında gerileme yaşanmaması durumunda kurda tekrar 3,60 atakları görülebilir. Ancak ABD verilerinin beklentileri aşması ve dolardaki yükselişin hızlanması ile 3,60 üzerine yükselişler yaşanabilir.

BİST-100 endeksinde ise, yatay seyirli, kısa vadeli bir dip çalışması gerçekleştirmesi beklenebilir. Yaklaşık 1 aydır süren düşüşü de dikkate alarak, tepki alımlarının görülmesi ihtimali yüksek. Bu senaryoda 103.250, 104.150 ve 105.300 seviyeleri kısa vadeli teknik hedefler olarak takip edilebilir. Olumsuz senaryoda, yani 100.000 – 101.400 destek bölgesi üzerinden tutunamaması durumunda ise, endekste 95 – 96 bin civarlarına kadar devam edebilecek yeni bir satış dalgasının görülme olasılığı kuvvetlenebilir.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail