Aselsan gözünü Güney Asya’ya dikti
Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı ve bölgedeki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bölgede Aselsan ürünlerine yoğun ilgi olduğunu belirten Kaval, şunları söyledi: “Tayland büyük bir ülke, ihtiyaçları fazla. Endonezya, Filipinler, Malezya aynı şekilde. Savunma harcamalarına baktığımızda en çok artışın bu bölgede olacağı öngörülüyor. Yakın dönemde Malezya’da Aselsan Malezya şirketimizi kurduk. Oradaki gelişmelere bağlı olarak birtakım ortak girişimler kurarak ilerlemeyi düşünüyoruz. Benzer şekilde Endonezya’da takip ettiğimiz işlerimiz var, orada da potansiyel yüksek”

Aselsan’ın Tayland’da yürüttüğü henüz büyük ölçekli bir iş bulunmadığını ancak yüksek potansiyel gördüklerini dile getiren Kaval, “Türkiye’deki platform üreticilerine verdiğimiz model üzerinden özellikle bölgedeki platform üreticileriyle görüşmeler yapıyoruz. Burada da daha çok platformcular üzerinden pazara girmeye gayret ediyoruz, stratejimiz o şekilde” dedi.

Artık hemen hemen tüm ülkelerin yerli üretim ve iş birliği istediğine işaret eden Kaval, “Aselsan olarak bu iş birliklerine açığız. Örneklerimiz de var. Kazakistan’da, Ürdün’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Suudi Arabistan’da, Pakistan’da bunları yaptık. Aynı modelde bu bölgede de ilerlemeye gayret ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kaval, bölgede ve özel olarak Tayland’da haberleşme sistemlerine olan ihtiyaca ilişkin de şunları kaydetti: “Haberleşme sistemleri konusunda dünyada sayılı şirketlerden biriyiz ve çok güçlüyüz. Bu bölgede, dünyada zaten birkaç rakibimiz var, onlarla rekabet içindeyiz”

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail