Altın fiyatları doların artan ABD hazine tahvil getirilerinin desteğiyle yükselmesiyle bir haftadan uzun sürenin dip seviyesini görürken, yatırımcıların dikkati Janet Yellen’den sonra Fed’in başına kimin geçeceğine çevrildi.

Altın, Fed başkanlığı için aday olan John Taylor’ın, Beyaz Saray’daki mülakatta ABD Başkanı Donald Trump’ı etkilediği ve Fed’in bir sonraki başkanının daha şahin olacağı ihtimalinin artması eşliğinde dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükseliş ile birlikte düşüş 4’üncü güne taşıdı.

Dün yüzde 0.3 değer kaybı ile günü sonlandıran altının ons fiyatı 9 Ekim’den bu yana en düşük olan 1,276.44 dolar seviyesini gördü. Bu sabah ise işlemler 1,279 civarında gerçekleşiyor.
Altındaki düşüşte, yatırımcıların güvenli liman talebindeki düşüş de etkili oluyor. ABD ve Avrupa’da rekor üzerine rekor kıran borsalar, piyasadaki yüksek risk iştahını gösteriyor.

Analistlere göre, mevcut yüksek risk iştahı, altındaki satış eğiliminin bir süre daha devam etmesine neden olabilir. Bu noktada altın fiyatlarının mevcut düşüş eğilimini 1260 seviyesine doğru devam ettirmesi beklenebilir.

Okuyabileceğiniz Benzer Yazılar

YILLARCA YÜKSELECEKLER

Evet yıllarca yükselecekler… Kıymetli madenler, altın ve gümüş… İngiltere, 1931 yılında sterlini…

Altın, Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı! Çeyrek 376 Liradan Satılıyor

Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 231 lira…

Altın fiyatları tarihi zirveye yakın seyrediyor!

Dün dolar kurundaki yükselişe paralel 156,4 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini…